Chlorofyl

Co je to chlorofyl

Chlorofyl je zelený pigment, který obsahují sinice, řasy a zelené rostliny. Je to přírodní látka, která rostlinám umožňuje fotosyntézu. Chlorofyl je tedy nezbytný pro všechny živé organismy. Setkat se můžete s označením tekuté slunce. Chlorofyl dokáže přeměňovat sluneční energii na chemickou energii. Chlorofyl obsahuje vitamíny K a C a také kyselinu listovou, železo, vápník nebo hořčík. Chlorofyl je považovaný za silný antioxidant

Kde najdeme chlorofyl?

Chlorofyl je obsažený hlavně v zelené zelenině. Tedy v salátech, kapustě, zelí, špenátu nebo například brokolici. Nejvíce ho však obsahují rostliny které rostou ve volné přírodě. Je to například pampeliška nebo kopřiva, ale také listy konopí. Chlorofyl obsahují také některé sladkovodní i mořské řasy. Nejvíce chlorofylu mají chlorella a spirulina. Chlorella je sladkovodní řasa s nejvyšším obsahem chlorofylu. Spirulina je sladkovodní sinice. Stejně jako chlorella má velké množství chlorofylu. 

Odkud chlorofyl dostat do těla? 

Kromě zmíněných druhů zeleniny a ostatních rostlin lze pochopitelně chlorofyl konzumovat ve formě doplňků stravy. Obsahují ho takzvané zelené potraviny. Tedy například chlorella nebo spirulina. Obsahuje ho však například také zelený ječmen nebo mladá pšenice. 

Jak chlorofyl užívat? 

Pokud chcete užívat samotný chlorofyl, pak lze užívat tekutý koncentrát. Ten je výtažkem ze zelených rostlin jako je třeba morušovník bílý nebo vojtěška. Tekutý chlorofyl se přidává po kapkách do vody, džusů nebo čaje bez cukru. Chuť chlorofylu je příjemná a osvěžující. 

Lepší než tento koncentrát je však zaměřit se na potraviny, které ho obsahují opravdu velké množství. Díky tomu komplexně posílíte zdraví. 

Jaké je doporučené denní dávkování? 

Vždy záleží na tom, zda konzumujete tekutý chlorofyl, koncentrát ve formě kapek nebo některou ze zelených superpotravin. Doporučené denní dávkování se odvíjí od konkrétní látky. Vždy se tedy u doplňků stravy držte pokynů výrobce. 

Pro koho není vhodný chlorofyl ve formě doplňků stravy?

V případě že konzumaci doplňků stravy budete konzultovat s lékařem by měly být veškeré přípravky vhodné i pro děti. Pouze těhotné ženy by se ideálně měly zdržet užívání. Prospěšnější v tomto případě bude konzumovat čerstvou stravu bohatou na chlorofyl. Pochopitelně je však vhodné i v případě těhotenství možnosti probrat s ošetřujícím lékařem. 

Jaký má chlorofyl vliv na zdraví člověka? 

Chlorofyl je strukturálně podobný hemoglobinu. Navíc také dokáže zvýšit schopnost těla hemoglobin produkovat. Chlorofyl působí přímo na přenos kyslíku a tím má vliv také na regeneraci organismu a zpomalení procesu stárnutí. Chlorofyl se uplatňuje při tvorbě krve, podporuje správný metabolismus organismu a zlepšuje transtporní přenašečovou kapacitu pro kyslík. 

Chlorofyl, který najdeme v zelených částech rostlin má pozitivní vliv na hojení ran, léčbu všech stupňů popálenin a také na léčbu hemeroidů. Chlorofyl působí protizánětlivě u akutních i chronických kožních zánětů. Chlorofyl se používá při léčbě vředových procesů. Navíc také omezuje vznik otoků a podporuje léčbu nosohltanu. Působí příznivě také na trávicí trakt a upravuje správnou peristaltiku střev. Chlorofyl navíc účinně pohlcuje pachy. Z toho důvodu se přidává například do antiperspirantů nebo deodorantů. 

Chlorofyl má také vliv na léčbu oběhové soustavy. Dokáže léčit gynekologické záněty a podporuje funkci dělohy. Chlorofyl navíc usnadňuje vylučování škodlivých chemických látek z těla. Tím účinně eliminuje poškození DNA, které způsobují karcinogeny. CHlorofyl může také zmírňovat bolesti kloubů.

Účinky chlorofylu na organismus člověka: 

  • Regenerace organismu.
  • Zpomalení procesu stárnutí. 
  • Podpora imunitního systému. 
  • Podpora přenosu kyslíku a zvýšení kvality červených krvinek. 
  • Pomáhá proti stárnutí pleti a je vhodný také při kožních potížích. 
  • Upravuje střevní peristaltiku. 
  • Dodává tělu vitamíny C, K a také vápník, železo, hořčík, kyselinu listovou a bílkoviny. 
  • Posiluje unavené oči. 
  • Čistí organismus, pomáhá při procesu hubnutí a dodává energii.

Má chlorofyl účinky na hubnutí?

Chlorofyl tělu poskytuje poměrně hodně energie a navíc má schopnost tělo pročistit. Právě tyto vlastnosti mohou být důležitou součástí při hubnutí. Chlorofyl tělo šetrným způsobem zbavuje škodlivých látek a přitom aktivuje metabolismus. Při něm automaticky dochází k lepšímu spalování tuků. Energii z chlorofylu využijí lidé, kteří chtějí zhubnout zejména při cvičení nebo různých fyzických aktivitách. 

Má chlorofyl vliv na pokožku? 

Ano, podle dostupných informací je konzumace zelených částí rostlin a zeleného ječmene plusová pro stav pokožky a pleti. Chlorofyl může pomoci ke svěžímu vzhledu pokožky a pružnějšímu stavu. V případě pravidelného užívání chlorofylu se sníží také projevy stárnutí. Chlorofyl může mít pozitivní vliv také na nejrůznější kožní potíže jako jsou vyrážky nebo ekzémy. 

Má chlorofyl vliv na krevní tlak? 

Chlorofyl napomáhá snižovat vysoký krevní tlak. V případě, že se léčíte s vysokým krevním tlakem je vhodné začlenit zelený ječmen do své stravy. Ječmen obsahuje chlorofyl a má dobrý vliv na léčbu. Zelený ječmen lze užívat také jako prevenci proti vysokému krevnímu tlaku. 

Mohu při užívání chlorofyl znehodnotit ?

Hodnota chlorofylu se snižuje tepelnou úpravou. Pokud ho tedy do těla chcete dostat co nejvíce, je vhodné konzumovat potraviny v syrovém stavu. Obáváte se, že tolik čerstvé zeleniny nebo dalších zelených rostlin nezvládnete během dne konzumovat? Ideální je pořídit si některou superpotravinu a přidat ji do čerstvého smoothie, které budete pít každý den. 

Jaké má chlorofyl vedlejší účinky? 

Chlorofyl je přírodní látka a není známo, že by byl toxický. Za poslední desítky let nebyly žádné toxické účinky při konzumaci zaznamenané, a to ani u osob, které mají oslabený imunitní systém. Toxicita by tedy neměla hrozit. Hovoříme však o samotném chlorofylu. V případě suplementů s chlorofylinem může dojít k lehkému zezelenání moči nebo jazyka a také ke krátkodobému průjmu. Jde však o krátkodobé potíže které způsobuje chlorofylin. 

Nutno říci, že ani chlorofyl ani chlorofylin však nebyl zkoumaný u těhotných a kojících žen. Právě z toho důvodu nejsou doplňky stravy doporučované.
Interakce může nastat také při kombinaci chlorofylu a léků ,které zvyšují citlivost na slunce. V případě kombinace s chlorofylinem může hrozit popálení slunce.

Affiliate program