Adaptogen

Co je to adaptogen

Jde o pojem, který označuje rostlinný produkt, který má zvyšovat odolnost organismu proti stresovým situacím. Také zlepšuje schopnost odolávat proti změněným podmínkám. Je to pojem, který se používá v alternativní medicíně. Pojem se začal používat v roce 1947, kdy ho vytvořil ruský vědec Nikolaj Lazarev. Kromě tohoto pojmu se podobným produktům říká také tonika, omlazující rostliny, biostimulátory, harmonizéry, rostliny nesmrtelnosti nebo látky posilující čchi.

Jak adaptogeny fungují

Adaptogeny mají širokospektrální účinky na zdraví. Upevňují zdraví, posilují imunitu a také mohou léčit některé chorobné stavy. Adaptogeny mají také uklidňující účinky. Adaptogeny pomáhají zmírňovat stres tím, že kontrolují množství uvolněných stresových hormonů při stresových reakcích. V případě stresového dne uvolňuje část mezimozku CRH. To vyvolává úzkost. CRH poté cestuje hypofýzou, odkud se uvolňuje adrenokortikotropní hormon. Adaptogeny snižují úzkost tím, že zabraňují uvolňování CRH. Čím více se uvolní CRH, tím větší je intenzita úzkosti. Adaptogeny se používají také pro své léčivé účinky jako prevence a léčba civilizačních chorob, které vznikají v důsledku životního stylu.

Jaké další účinky má adaptogen:

  • protizánětlivé účinky,
  • zmírnění stresu a úzkosti,
  • regenerace mozkových buněk,
  • snížení hladiny cholesterolu,
  • snížení hladiny kortizolu,
  • ochrana zdraví srdce,
  • ochrana zdraví jater,
  • protirakovinný účinek,
  • snížení únavy a zlepšení výkonnosti,
  • harmonizace hormonů,
  • snižuje účinky toxických látek, chrání před radiací a zářením,
  • zlepšuje kondici nervového systému.

Jak poznám, že je rostlina adaptogen

Nikolaj Lazarev vytvořil řadu kritérií, podle kterých určuje, zda látka mezi adaptogeny patří. Podle něj adaptogen musí zvyšovat odolnost organismu proti nepříznivým vlivům prostřednictvím široké škály faktorů od fyzikálních po biochemické. Dále musí mít celkově normalizující účinek a zlepšovat všechny stavy. Naopak nezhoršovat žádný. A konečně musí mít jen minimální nepříznivé působení na fyziologické funkce organismu.

Jaké jsou nejznámější adaptogeny

Mezi nejznámější adaptogeny patří klanopraška čínská, jiným názvem schizandra. Dále jde o skupinu ženšenů - ženšen pravý, všehoj pětilistý a všehojovec ostnitý. Mezi adaptogeny se řadí také kustovnice čínská.

Jak adaptogeny užívat a které

Doporučené je užívat tyto látky ideálně dvakrát denně, a to ráno a odpoledne. Není vhodné je konzumovat na noc, jelikož můžete mít problém po nich usnout. Myslete však na to, že každý adaptogen je trochu jiný a navíc se hodí na jiné potíže. Například pokud chcete harmonizovat pohlavní hormony, užívejte macu. Ašvagandha je skvělá na snížení oxidačního stresu, bazalka posvátná pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi a chrání játra. Houby reishi má imunitní účinky a také protinádorové. Jako nejúčinnější adaptogen je pak označovaný ženšen. Důležité je pochopitelně nekonzumovat všechny adaptogeny naráz, ale vybrat si mezi nimi některé, které pomohou s vašimi potížemi.

Jaké jsou formy adaptogenů

Některé adaptogeny přijímáme v běžné potravy. Jinak jsou na trhu k dispozici ve formě kapslí nebo prášků. Některé adaptogeny se prodávají také ve formě sypaných čajů. Ty mohou být pro mnohé příjemnější na užívání. Některé adaptogeny přidávají určité firmy tak do kávových nápojů.

Jaké mají adaptogeny vedlejší účinky

Vzhledem k tomu, že aby bylo možné rostlinu považovat za adaptogenní, musí být bezpečná, neškodná a netoxická, nejsou u těchto látek známé žádné vedlejší účinky. Ani přesto však nejsou tyto doplňky stravy vhodné pro těhotné a kojící ženy. Dále se nedoporučuje jejich užívání kojenci a malými dětmi. Nevhodné jsou adaptogeny také pro osoby trpící schizofrenií, srdečními chorobami a nízkým tlakem.

Affiliate program