Bazální metabolismus

Co je to bazální metabolismus?

Bazální metabolismus je hodnota, která udává množství energie pro udržení všech vitálních funkcí člověka. Energetická potřeba nad základní úroveň je dána například fyzickou prací nebo jinou činností organismu. Bazální metabolismus stoupá při příjmu potravy a trávení živin. Energie se spotřebovává na jejich vstřebávání.

Jak vypočítat optimální energetickou spotřebu?

Výše BMR je přibližné množství energetického příjmu potřebné pro zachování základních životních funkcí. Ve výši hodnoty však není zohledněný energetický příjem potřebný pro pokrytí veškerých denních aktivit člověka. Výpočet je také nepřesný pro lidi, kteří mají mimořádnou tělesnou stavbu. A je jedno, zda jde o postavu svalnatou nebo o obézního člověka. V takovém případě se na výpočet nedá spoléhat. Výpočet bazálního metabolismu lze udělat pomocí online kalkulačky. Stačí jen zadat výšku, váhu a vás věk.

Co je to hodnota BMR

Je to optimální denní spotřeba energie zvýšená o přibližný výdej energie na základě odhadnuté pohybové aktivity. Jde tedy o množství energie, které by vaše tělo během dne mělo přijmout. V případě, že chcete zhubnout by pak denní příjem měl být o něco nižší, než je hodnota BMR. Pozor však na vyvážení sacharidů, bílkovin a tuků.

Jaké faktory ovlivňují BMR?

Vaše výsledné BMR ovlivňuje řada faktorů. Jednou z nich je hmotnost. Je dokázané, že lidé s vyšší hmotností dosahují vyšších BMR výsledků. Je známo, že tuková tkáň má nižší metabolickou aktivitu než svalová tkáň. Vliv má tedy i složení těla. Samozřejmě, že u hodnoty BMR hraje roli také pohlaví. U mužů je obvykle bazální metabolismus o 5 až 10 % vyšší než u žen. A to proto, že ženy mají obecně více tělesného tuku a méně svalů. Roli hraje také věk, protože s přibývajícími roky se zpomaluje metabolismus. Dále má vliv také tělesná teplota. Při každém zvýšení vnitřní teploty o půl stupně Celsia se BMR zvýší o 7 %. Chemická reakce přitom probíhají rychleji při vyšších teplotách. V neposlední řadě hraje roli také zdravotní stav. Nemoci nebo zranění tak mohou až dvojnásobně zvýšit rychlost metabolismu. Tělo totiž potřebuje velké množství energie na svou regeneraci.

Jak naložit s hodnotou bazálního metabolismu?

Bazální metabolismus by měl mít spíše informativní hodnotu. Z praktického hlediska je vhodné si zapamatovat, že kalorický příjem by nikdy neměl být nižší než je hodnota bazálního metabolismu. Pokud si však chcete vytvořit správný jídelníček pro vaše tělo, je potřeba vypočítat celkový energetický výdej. Ten lze také spočítat a poměrně jednoduše. Stačí jen k hodnotě BMR přičíst ještě fyzickou aktivitu.

Co je to metabolismus a BMR?

Metabolismus je látková přeměna. Jde o soubor biochemických změn v živých organismech a buŇkách. Hlavním účelem je přeměnit jídlo na energii. Ta je potřebná pro buněčné procesy. Dále jde také o přeměnu jídla na stavební bloky. Metabolismus lze rozdělit na primární a sekundární.

Jaký je rozdíl mezi BMR a RMR?

Často se zkratka BMR zaměňuje za RMR. Není divu, jde totiž vlastně o podobné definice bazálního metabolismu. Přesto je mezi nimi rozdíl. BMR totiž měří jen základní procesy těla. Tedy regulaci teploty, krevní oběh a dýchání v klidovém stavu. RMR je klidový metabolismus. Měří stejné hodnoty, které však navyšuje o měření každodenních pohybů. Ne sportu, ale například oblékání, čištění zubů a podobně. Klidový metabolismus se měří běžně ráno před snídaní nebo cvičením po celonočním spánku.

Affiliate program