Hypervitaminóza

Co je to hypervitaminóza

Znamená předávkování nebo otravu vitamíny. Je to opak hypovitaminózy. Týká se především vitamínů, které jsou rozpustné v tucích. Tedy vitamínů A, D, E a K. Tyto vitamíny si totiž tělo ukládá v játrech a tělesném tuku a nedokáže je vyloučit společně s močí jako přebytek vitamínů rozpustných ve vodě. Z toho důvodu se hypervitaminóza u vitamínů rozpustných ve vodě takřka nevyskytuje. 

Jak se projevuje hypervitaminóza

Při předávkování vitamíny dochází k praskání a krvácení rtů. Osoba může být také podrážděná. Nadbytek vitamínu D může navíc způsobit odvápnění měkkých tkání, poškození ledvin nebo narušení růstu. Předávkování vitamínem E může mít za následek průjmy a žaludeční nevolnosti. Pokud zkonzumujete nadbytek vitamínu C, můžete čekat, že má projímavé účinky. 

Pro koho je nebezpečná

Hypervitaminóza je největším problémem pro těhotné ženy. Může totiž způsobovat poruchy vývoje plodu. Těhotné ženy by si tak měly hladiny vitamínů opravdu hlídat a hlavně dbát na doporučení lékaře. Nebezpečí předávkování vitamíny hrozí také malým dětem. Také u nich je tedy ideální se před nasazením doplňků stravy poradit s lékařem. 

Jaká jsou rizika

Pokud budete užívat nadměrně vitamíny rozpustné ve vodě, může dojít k nežádoucím účinkům. Nejde však o závažné nebezpečí jako o vitamínů rozpustných v tucích. Reakce na vysoké dávky těchto vitamínů jsou velmi individuální. Některé vitamíny této skupiny mohou být toxické pro nemocné osoby nebo v kombinaci s některými léky. 

Vitamíny rozpustné v tucích však mohou způsobit mnohem větší potíže. Z toho důvodu tyto vitamíny mají nastavenou maximální dávku pro různé věkové skupiny. Při nadbytku vitamínu A může dojít k nevolnostem, ke zvýšenému intrakraniálním tlaku v extrémních případech i kómatu a smrti. Při nadbytku vitamínu D může dojít k nechuti k jídlu, hubnutí a nepravidelnému srdečnímu rytmu. V extrémních případech pak k poškození orgánů vlivem zvýšené hladiny vápníku v krvi. Vitamin E ve velkých dávkách může narušit srážlivost krve a způsobit krvácení. V nejhorším může způsobit mrtvici.

Affiliate program