Bylinkové doplňky stravy pro relaxaci a duševní pohodu

Stres, neurotické stavy a špatná nálada nás v dnešní době provází takřka na každém kroku. Každý z nás občas prožívá úzkosti nebo trudomyslnost. Důležité je se takovým stavům nepoddat a snažit se je řešit. Je velmi důležité pečovat o svou psychiku. A to nejen v případě, kdy nastane problém, ale pravidelně po celý život. Důležité je začít.

Nejlepším přítelem pro náš dobrý psychický stav je příroda. Právě ta nám dává spoustu léčivých bylin, které mají na naši duši skvělé účinky. Pokud tedy chcete uzdravit svou mysl, je vhodné se obrátit právě k bylinkám. Využívat se dají mnoha způsoby. Z bylinek si můžete uvařit čaj, přidávat je do koupele a samozřejmě je také konzumovat ve formě doplňků stravy.

Navíc bylinky, ať už jsou v jakékoliv formě, jsou mnohem vhodnější než chemické látky. Ano. Chemické léky mohou mít rychlejší účinek, ale také mají spousty vedlejších účinků jako bolesti hlavy, nevolnosti nebo poruchy soustředění. Na lécích navíc může vzniknout závislost. Na bylinkách si závislost v pravém smyslu slova vytvořit nemůžete a navíc jsou prověřené staletími. Nejjednodušší je pořídit si doplňky stravy ve formě kapslí, doma by vám však neměly chybět bylinky ani v jiných formách.

Rituály pro dobrou náladu

Trápí vás špatná nálada? Pak se určitě zásobte nejen doplňky stravy, ale také bylinkami. Pořiďte si je do květináče nebo na zahradu. Užít si pak rituálně můžete jejich sběr, sušení nebo přípravu čaje. Můžete si speciálně na bylinkový čaj pořídit nový čajový set nebo krásný šálek. Důležitý je samozřejmě výběr oblíbených barev, které také ovlivňují naší náladu.

Bylinky jsou úžasné také při aromaterapii. Používají se esenciální oleje k uklidnění mysli. Vonné oleje lze přidávat do aromalampy nebo aroma difuzéru. Pár kapek vhodných bylinek lze přidat i do relaxační koupele.

Vhodné je také praktikovat relaxační techniky s použitím bylinných olejů. Vhodná je pochopitelně také meditace.

A pokud se obáváte, že to není nic pro vás nebo zkrátka jen nemáte čas na nějaké rituály, zkuste alespoň doplňky stravy. Ty stačí jen spolknou. Důležité je, aby se staly součástí vaší každodenní rutiny.

Jak lze používat bylinky?

Bylinky se nejčastěji používají ve formě čajů, často se však přidávají také do koupelí. Bylinky jsou součástí různých mastí nebo se prodávají jako vonné esence. Ty se mohou využívat při saunování nebo na masáže. Některé bylinky se pak mohou používat také do nejrůznějších pokrmů. Ačkoliv bylinky nejsou návykové, nejsou vždy vhodné pro všechny. Z toho důvodu je dobré se před jejich užíváním informovat, zda jsou vhodné právě pro vás. Bylinky totiž mohou mít kontraindikace například pro těhotné ženy, děti nebo se nesmí užívat v kombinaci s některými léky.

Co nás trápí a jaké bylinky či vitamíny použít?

Vyčerpání organismu

Velká pracovní zátěž, častý stres, špatná strava, dlouhá zima a častá onemocnění. To vše může vést k vyčerpání organismu. Čím můžeme vlastnímu tělu pomoci? Určitě je důležité konzumovat stravu bohatou na vitamíny skupiny B a doplňovat železo. Pomoci mohou také ořechy nebo ženšen. Z bylinek je vhodná mateřídouška, jetel luční, kozlíček, divizna nebo smetanka lékařská. Mimochodem tyto bylinky obsahují právě železo. V neposlední řadě vyčerpanému tělu pomůže detoxikace.

Úzkosti nebo deprese

Špatná nálada, sklíčenost, apatie. Smutek nebo ztráta chuti do života. Nic se vám nechce. V takovém stavu se vám zdá, že už nikdy nemůže být lépe. To však není pravda. Může. A bude. Stačí doplnit vitamíny skupiny B, zejména B6 a B12 a vitamin D. Vhodné je doplňovat také kyselinu listovou a lecitin. A dopřejte si také barevné jídlo s dostatkem omega 3 mastných kyselin. Právě ty pomáhají bojovat proti smutku úzkostem nebo depresím. Pokud chcete vsadit opravdu na bylinky, pak zkuste kozlík lékařký, třezalku nebo tymián. A nevynechte ani levanduli.

Stres a nervozita

Stresující situace nejsou v dnešní době žádnou výjimkou. Je však vhodné je udržovat na minimu. Často jsme totiž podráždění bez příčin, reagujeme vztekle, jsme přecitlivělí a rozrušení. V takovém případě je vhodné doplňovat vitamín C a vitamíny skupiny B. Důležité je také magnesium, zinek a hořčík. Z bylinek je pro zklidnění vhodná levandule, meduňka nebo lípa. Skvělá je také máta, která dokáže tišit psychickou a fyzickou bolest.

Bylinky pro relaxaci

Mateřídouška

Pokud potřebujete navodit pocit klidu a dobré nálady, pak se hodí také mateřídouška. Je to bylinka, kterou mohou užívat i malé děti. Mateřídouška dokáže navodit dobrou náladu a zklidnit mysl. Ženám může mateřídouška pomoci tišit menstruační bolestí. Používá se také jako obklad na drobná poranění. Mateřídoušku lze užívat také ve formě kapslí.

Heřmánek

Protizánětlivá a zklidňující bylinka proti úzkosti a pro dobrou náladu. Heřmánek uklidňuje, zlepšuje trávení a tlumí bolesti hlavy. Heřmánek může pomoci dobrému usínání. Čajové směsi s heřmánkem jsou vhodné i pro děti. Dospělí mohou zvolit nejen čaje, ale také kosmetické přípravky s heřmánkem a samozřejmě doplňky stravy.

Lípa srdčitá

Strom života. Lípa má uvolňující a uklidňující účinky. Lípa se často používá při nervovém podráždění nebo nervozitě. Lípa navozuje dobrý spánek, ale přitom po jejím užití nebudete ospalí. Lípu lze užívat jako doplněk stravy, blahodárně však působí také čaj. Jestliže milujete koupele, pak si z lipové kůry připravte také relaxační koupel. Máte nervózní nebo hyperaktivní dítě? Zkuste mu nabídnout lípu. Pro zklidnění dětí je ideální.

Kurkuma

Pomáhá zlepšovat náladu a snižuje reakce na stres. Kurkuma má navíc pozitivní vliv na trávení, ale také na chuť k jídlu. Kurkuma působí blahodárně také na psychickou pohodu a dokonce zlepšuje paměť. Kurkumu lze užívat ve formě doplňků stravy, ale rozhodně ji lze použít také jako koření do stravy.

Máta peprná

Kdo by neznal mátu. Je to vlastně “plevel”, kterému se daří ve vlhkém prostředí. Navíc je opravdu úžasná. Povzbuzuje, zmírňuje bolesti a doporučuje se proti bolestem hlavy. Kromě toho pomáhá při křečích ze stresu nebo ze špatné stravy. Ideální je při fyzické únavě nebo bolesti svalů. Lístky z máty je vhodné použít na přípravu čaje nebo do koupele. Kromě toho můžete lístky máty použít na přípravu osvěžujícího nápoje. Mátu lze používat také jako doplňky stravy.

Bylinky pro duševní zdraví

Meduňka lékařská

Meduňka je učiněný zázrak. Má zklidňující účinky a na naše duševní zdraví působí pozitivně. S meduňkou si navodíte relax a pomáhá také pro zdravý spánek. Meduňka je úžasnou úlevou pro celý organismus. Dokáže vám navrátit radost a má dezinfekční a uklidňující účinky. Doporučuje se při podráždění a úzkosti. Vhodná je také při depresích a stresu. Meduňku lze užívat i dlouhodobě.

Třezalka tečkovaná

Léčivá bylina, který kvete zlatou barvou. Je to velmi oblíbená bylinka na lepší náladu. Její výhodou je, že zároveň povzbuzuje a tiší. Dokáže tedy vyrovnat harmonii, ale přitom nepůsobí tlumivě. Ideální proti chmurám a špatné náladě. Používá se zejména na podzim, ale vhodná je pochopitelně na špatnou náladu a deprese kdykoliv v roce. Při její konzumaci je důležité dodržovat doporučené množství preparátů a v případě čaje jsou vhodné maximálně tři šálky denně. Třezalka obsahuje hypericin, tudíž může působit fotosenzitivně. Při třezalkové kůře se tak raději nevystavujte přímému slunci a určitě vynechte solárium.

Mučenka pletní

Přírodní antidepresivum, které pomáhá k duševní pohodě a prospívá spánku. Bylinka má také pozitivní účinky na nervovou soustavu a pomáhá k lepšímu a kvalitnějšímu spánku. Mimo jiné pomáhá mučenka také při menstruačních bolestech. Mučenku lze používat jako doplněk stravy, ale samozřejmě je také dostupná v jiných formách.

Bukvice lékařská

Bukvice má zklidňující účinek a proto se doporučuje na neurózy, úzkosti a stres. Pomoci může také při depresi a ideální je na nespavost. Pokud vás trápí noční můry, pak je ideální si usušenou bukvici dát do polštáře. Bylinka vydrží v polštáři asi čtyři měsíce. Proti stresu ji lze užívat také jako doplňky stravy.

Kozlík lékařský

Skvělý pomocník při stresu, který pomáhá duševnímu zdraví. Ideální bylinka v případě velkého psychického vypětí. Je to vlastně jedna z nejpoužívanějších bylinek pro dobrou náladu. Hodí se také proti nespavosti. Kozlík lékařský má také analgetické účinky. Působí protizánětlivě a protikřečově. Kozlík lékařský zklidňuje centrální nervový systém, zmírňuje úzkosti a celkově harmonizuje organismus.