Aspartam

Co je to aspartam?

Aspartam je umělé nesacharidové sladidlo. Uvádí se, že je 200 krát sladší než sacharóza. Aspartam se používá jako náhražka běžného cukru v potravinách i v nápojích. Po chemické stránce se jedná o methylester dipeptidu kyseliny apargové nebo fenylalaninu. Jde o jednu z nejvíce studovaných potravinářských přídavných látek. Aspartam se používá také jako stolní sladidlo v receptech, které nevyžadují zahřívání. Teplo totiž tuto látku rozpouští a ona ztrácí svou sladkost. Aspartam má označení E951.

Jaká je charakteristika aspartamu?

Aspartam má schopnost zvýrazňovat sladivost dalších syntetických sladidel. Dokáže zvýrazňovat aroma a zvyšuje chuť k jídlu. Skládá se ze tří chemikálií. Z aminokyseliny fenylalaninu, kyseliny aspartamové a z melanolu (methylalkoholu).

Kam se aspartam používá?

Aspartam se používá ve více než 6000 potravinách po celém světě. Využívá se například k výrobě sypkých nápojů, čajů, žvýkaček, některých jogurtů, pudinků nebo dezertů. Dále ho můžete nalézt ve snídaňových cereáliích. Najdete ho také v mražených krémech nebo vitamínových doplňcích.  Aspartam je však také v hořčici, majonéze nebo třeba nakládané zelenině. 

Jaká je energetická hodnota aspartamu?

Aspartam má energetickou hodnotu 4 kcal na 1 gram. Je považovaný za nízkoenergetické sladidlo. Doporučená denní dávka je stanovena do 40 mg aspartamu na kilogram tělesné hmotnosti. Vzhledem k tomu, že má opravdu vysokou sladivost lze tuto dávku přirovnat k 450 gramům cukru za den. Tak velké množství cukru denně pochopitelně nikdo nezkonzumuje. 

Jaké jsou nežádoucí účinky aspartamu?

Již v roce, kdy byl aspartam schválený se objevily první zmínky o tom, že by mohl poškozovat mozek. Jedna z amerických organizací na základě pochybností provedla průzkum, který však tvrzení nepodpořil. Aspartam v každém případě obsahuje fenylalanin. Ten je nebezpečný pro osoby s vrozenou poruchou metabolismu. Potraviny s aspartamem jsou nevhodné pro těhotné a kojící ženy. Je to z toho důvodu, že umělé sladidlo se v těle rozkládá na methanol.

Je aspartam skutečně nebezpečný?

Používání tohoto sladidla je schválené ve více než 90 zemích světa. Jde o nejvíce testované sladidlo. Ano, v lidské těle aspartam metabolizuje na toxický methanol, to však dělá také ovocný džus nebo rajčatová šťáva. A často ve větším množství než umělé sladidlo. Není vhodné pravidelně pít několik litrů nápojů s umělými sladidly. Ostatně je ideální preferovat neprůmyslově zpracované nápoje a potraviny. Jinak je v běžných dávkách aspartam pro člověka bezpečný a ověřený. Není to žádný jed. 

Způsobuje aspartam rakovinu? 

Řadu let se hovoří o tom, zda aspartam způsobuje rakovinu. Před více než dvaceti lety totiž výsledky studií na laboratorních krysách naznačovaly, že aspartam může zvýšit riziko některé z rakovin souvisejících s krví a také dalších typů rakovin. Studie však měly určitá omezení, která ztěžovala interpretaci výsledků. Nisméně Světová zdravotnický organizace označuje aspartam jako možný karcinogen na úrovni 2B. Což je třetí nejvyšší úroveň. Používá se právě v případě, kdy existují omezené a nepřesvědčivé důkazy o rakovině u lidí. Aspartam snižuje kyselost moči a tím zvyšuje riziko vzniku infekce. 

K nežádoucím účinkům patří závratě, bolesti hlavy, vyrážky nebo poruchy chování. V případě, že se u vás tyto nežádoucí účinky objeví byste měli omezit potraviny, které aspartam obsahují.

Affiliate program