Kyselina benzoová

Co to je kyselina benzoová?

Kyselina benzoová je nejjednodušší aromatická jednosytná karboxylová kyselina. Setkat se můžete s názvem kyselina benzenkarboxylová, kyselina dracylová, karboxybenzen nebo s označením E210.  Za běžných podmínek je kyselina benzoová bezbarvá až bílá krystalická látka. Kyselina benzoová se vyskytuje ve volné přírodě, ale vyrábí se také průmyslově. Je to látka označovaná jako konzervant. Působí proti šíření bakterií a plísní v potravinách. Pokud kyselinu benzoovou přidáme do potravin, zvýší se jejich trvanlivost. Za působení kyseliny askorbinové se kyselina benzoová v potravinách může přetvořit na rakovinotvorný benzol. Kyselina benzoová se využívá také jako léčivo proti kožním infekcím. 

Kde najdeme kyselinu benzoovou v přírodě? 

Najdeme ji například v malinách, borůvkách, brusinkách, třešňové kůře, čaji nebo v anýzu. Vyskytuje se volně i ve sloučeninách. 

Jak se kyselina benzoová vyrábí průmyslově? 

Vyrábí se oxidací toluenu kyslíkem za katalýzy kobaltový katalyzátorem. Lze ji připravit také laboratorně oxidací toluenu manganistanem draselným. Připravit je ji možné také z benzoanu sodného přikapáváním kyseliny chlorovodíkové. Následně je nutné odfiltrovat a promýt vodou. 

Kde se používá kyselina benzoová jako konzervant? 

Nejvíce se používá v kyselých potravinách. Používá se v citronech, pomerančích, třešních a dalším ovoci. Přidává se však například také do čokolády, oříšků, ovocných nápojů, sýrů, margarínů, olivách nebo kečupu. Využití v potravinářství je však mnohem širší. Tuto kyselinu najdete například také v pekařských výrobcích a chemicky kynutých těstech. 

V čem je ještě obsažená kyselina benzoová? 

Kromě potravin se tato ve vodě nerozpustná kyselina používá také jako dezinfekční prostředek do ústní vody. Najít ji můžeme také ve složení parfémů. Kyselina benzoová se přidává také do zubních past, deodorantů a kosmetických přípravků, které mají pH nižší než 4. To jsou například přípravky určené pro čištění pleti.

K čemu se používá kyselina benzoová ve farmaceutickém průmyslu?

Kyselina benzoová se využívá k léčbě kožních infekcí, a to společně s kyselinou salicylovou. Využívá se například k léčbě akné. 

Jaké má kyselina benzoová nežádoucí účinky?

Kyselinu benzoovou snáší většina lidí bez problémů. Potíže se mohou objevit u citlivých osob. V případě požití nadměrného množství látky může dojít ke vzniku hyperaktivity nebo k podráždění kůže. Citlivé osoby mohou při požití většího množství trpět zhoršením pozornosti nebo alergickou reakcí (kopřivka, zarudnutí očí, vyrážka, astma). Některé studie spojují přecitlivělost na benzoany s přecitlivělostí na aspirin. Je to tím, že má podobnou chemickou strukturu. 

Kdo by neměl konzumovat kyselinu benzoovou? 

Konzumaci kyseliny benzoové a jejich solí by se měli vyvarovat lidé s chronickou kopřivkou nebo chronickou rýmou. Stejně tak je kyselina benzoová nevhodná pro děti. 

Jaká je doporučená denní dávka kyseliny benzoové? 

Nehovoří se o doporučené, ale přípustné denní dávce. Je to od 0 do 25 miligramů na kilogram tělesné váhy. Existují sice důkazy o škodlivosti, ale nejsou považované za relevantní. Neexistují totiž žádné údaje u lidí a jen nedostatečné údaje z biologických zkoušek na zvířatech. Z toho důvodu nelze tuto látku klasifikovat jako toxickou.

Z toho důvodu je látka v České republice a celé Evropské unii povolena jako přísada omezených druhů potravin. V USA je kyselina benzoová považovaná za bezpečnou.

Nadměrné užívání kyseliny benzoové a jejich solí by mohlo vést k metabolické acidóze, křečím a hyperpnoe.

Affiliate program