Viscerální tuk

Co to je viscerální tuk?

Viscerální tuk je tuk v dutině břišní. Obklopuje vnitřní orgány hluboko uvnitř těla. Ne vždy je viditelný. Můžete mít zcela ploché břicho a přesto máte viscerální tuk. Jen speciální skenování dokáže změřit, kolik tuku se ve vašem břiše skrývá. Jeho nadbytek je nebezpečný, pokud je však v dutině břišní v bezpečné míře, pak chrání všechny vnitřní orgány a má na organismus pozitivní vliv. Setkat se můžete také s označením nitrobřišní tuk nebo útrobní tuk. Obecně lze říci, že viscerální tuk má úzkou spojitost s obezitou. Neznamená to však, že každý obézní člověk trpí nadměrným množstvím viscerálního tuku. Více než váhá o viscerálním tuku prozradí kompozice postavy.

Jaké je nebezpečí viscerálního tuku?

Příliš mnoho viscerálního tuku pochopitelně škodí vašemu zdraví. Ve srovnání s tukem pod kůží je viscerální tuk nebezpečnější, jelikož pravděpodobně ji zvýší riziko zdravotních potíží. Jeho nebezpečí tkví hlavně v tom, že není vidět a spoustu lidí o jeho nadbytku nemá tušení. Jeho hodnota je nezávislá na množství tuku pod kůží. Vzniknout může srdeční onemocnění, Alzheimerova choroba, cukrovka, mrtvice nebo vysoký cholesterol. Dále se v případě velkého množství viscerálního tuku v dutině břišní mohou objevit také deprese, artritidy a sexiálních dysfunkcí.

Proč je viscerální tuk nebezpečnější než podkožní tuk?

Viscerální tuk se ukládá v játrech. Je pro něj navíc typické, že se z něj rychleji uvolňují volné mastné kyseliny. Ty se následně mohou krví přemístit a uložit v játrech. A právě tuk uložený v játrech je rizikovým faktorem pro vznik srdečních onemocnění. Viscerální tuk navíc produkuje cytokiny a další protizánětlivé látky, které se mohou podílet na rozvoji aterosklerózy.

Jak se měří viscerální tuk?

Prvním ukazatelem je obvod vašeho pasu. Ten lze změřit klasicky pomocí krejčovského metru v oblasti pupku. V případě, že obvod pasu přesáhne u mužů 102 cm a u žen 88 cm, jedná se o rizikový stav. Bohužel to však není tak, že je to jediný ukazatel a i hubenější lidé mohou mít velké množství podkožního tuku. Pokud chcete změřit tuk doma, pak si měřte právě pak v nejužším místě a pak boky naopak v nejširší oblasti. Pak obvod pasu vydělte obvodem boků. Pokud vám vyjde hodnota pod 0,95 u muže a pod 0,80 u ženy, můžete být v klidu. Jde o normální hmotnost. V případě, že vyjdou vyšší hodnoty, máte nadváhu nebo dokonce obezitu. Pak je vhodné se obrátit na odborníka.

Odborné měření viscerálního tuku je obtížné. Pokud spadáte do rizikové skupiny podle měření v pase, měli byste se obrátit na specialistu. Přesnější výpočet množství viscerálního tuku v dutině břišní poskytne biologická impedanční analýza. Ta funguje na základě měření elektrického odporu jednotlivých tkání a na základě toho stanovuje jejich strukturu.

Jak vzniká podkožní tuk?

Sice jde o poměrně specifický druh tuku, ale stále je to tuk. Tvoří se tedy následkem špatného jídelníčku. Pokud je tedy ve vaší stravě kalorický nadbytek, pravděpodobně budete mít potíže s viscerálním tukem. K jeho vzniku přispívá konzumace jednoduchých sacharidů a potravin s vysokou mírou průmyslového zpracování

Jak se zbavit viscerálního tuku?

Vzhledem k tomu, že je to tuk jako každý jiný se ho lze zbavit podobně jako podkožního tuku. Stačí tedy začít konzumovat vyváženou stravu s kalorickým deficitem. Vhodná je například low-carb dieta, kdy se příjem sacharidů omezí na minimum. Taková dieta však rozhodně není pro každého. Pokud se však přesto chcete zbavit tuku v břiše, stačí zkrátka snížit kalorie přijímané v potravě. Vyhýbat byste se měli slazeným limonádám a alkoholu. Důležitý je také sport. Pravidelný pohyb je vhodný nejen při hubnutí, ale také pro celkovou vitalitu těla. Vybrat si můžete sport jaký chcete, důležitá je pravidelnost. V ideálním případě je dobré sportovat každý den. Dalším faktorem je stres. Pokud se chcete viscerálního tuku zbavit, měli byste se snažit nestresovat. Stres totiž komplikuje hubnutí.

Affiliate program