Křemík

Co je to křemík

Křemík je jeden z méně známých minerálů, který je však pro správné fungování lidského organismu nenahraditelný. Ačkoli není křemík nikterak známý, že to 3. nejvíce zastoupený stopový prvek v organismu hned po zinku a železe.

Jaký má křemík význam pro lidské tělo

Křemík je součástí mnoha enzymů a podílí se na tvorbě pojivové tkáně. Svou roli hraje také při kalcifikaci. Vápník se totiž váže na vitamin C, ale v tomto procesu hraje důležitou roli křemík. Bez něj by totiž daný proces nebyl možný. Dále je křemík velmi důležitý při obnově a výstavbě kolagenových a elastinových vláken. Křemík je důležitý také pro kůži, hraje roli v kvalitě nehtů a vlasů. Dále snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Křemík je také vhodným doplňkem léčby kožních chorob, některých onemocnění močových cest, hemeroidů a osteoporózy. Příznivý vliv může mít také na srdce a krevní oběh. Obsah křemíku v lidském těle s věkem postupně klesá. Na vině je brzlík, který postupně nahrazuje tuková tkáň. Zajímavostí jistě je, že v těle je křemík jen ve zdravých tkáních. Při poškození tkáně se jeho obsah sníží a zhorší se tak funkce tkáně. To je také důvod, proč se objevuje nízká hladina křemíku v případě nádorů.

Jak je to s doporučenými dávkami

Doporučená denní dávka není stanovena. Existují však odhady, které říkají, že ve stravě denně přijímáme asi 10 až 30 miligramů křemíku. Odborníci si pak myslí, že bychom měli přijímat 20 až 40 miligramů této látky. Na příjem křemíku by se měli zaměřit především staší osoby, u kterých obsah křemíku přirozeně klesá. Potíže přitom mívají častěji ženy.

Jak se projeví nedostatek křemíku

Lidské tělo nepotřebuje nikterak velké množství tohoto stopového prvku, ale v organismu bt zkrátka musí. Doporučená denní dávka je 20 až 40 miligramů. Pokud ho v těle nebude dostatek projeví se to lámavostí vlasů a nehtů. Zhorší se také kvalita kůže. Docházet může k větší lámavosti kostí a urychluje se proces aterosklerózy tepen. Projevem nedostatku křemíku v těle je také nechutenství, změna nálady a únava. Lidé s nedostatek tohoto minerálu v těle jsou také přecitlivělí na chlad. Dojít může k poruše tvorby kolagenu nebo poklesu plodnosti. Pozorovat lze také rychlejší vznik vrásek.

Jak se projeví nadbytek

Jestliže budete přijímat tento minerál pouze z potravy, nehrozí, že by došlo k předávkování. S jeho filtrací si totiž poradí ledviny a z těla je vylučované společně s močí. K předávkování však samozřejmě může dojít v případě, že užíváte doplňky stravy s křemíkem. V případě nadužívání hrozí riziko vzniku ledvinových kamenů. Je dobré vědět, že bezpečná hranice příjmu tohoto minerálu byla stanovená na 12 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti. Pokud tedy osoba váží 50 kilogramů je bezpečný příjem 600 miligramů. To je dvacetinásobek pravděpodobného denního přijmu.

Jaké jsou přírodní zdroje křemíku

Denní potřebu křemíku skvěle pokryjí naprosto běžné potraviny, které jsou bohaté na vlákninu. Jde tedy mimo jiné o ovesné vločky, otruby, černý chléb, maso a také samozřejmě ovoce a zeleninu. Křemík však najdete také v rýži, krevetách, fazolích nebo pitné vodě. Křemík obsahuje mimo jiné smetanka lékařská, přeslička rolní nebo kopřiva. Dále ho najdete v angreštu či kořenové zelenině. Křemík je také v lapachu, který se dá konzumovat například jako čaj.

Kdo by se měl křemíku vyhnout

Jestliže vám lékaři prokázali přecitlivělost na tento minerál, raději se jeho přírodním zdrojům spíše vyhýbejte. Stejně tak si na křemík dejte pozor v případě, že trpíte vážnou poruchou činnosti ledvin.

Pro koho jsou vhodné doplňky stravy s křemíkem

Jestliže na svém těle pozorujete nedostatky křemíku. Tedy máte špatnou kvalitu vlasů a lámou se vám nehty, můžete vyzkoušet některý preparát. Vhodné je však poradit se o užívání nejprve s lékařem nebo alespoň své rozhodnutí konzultovat s lékárníkem.

Affiliate program