Vápník

Co je to vápník

Vápník, jinak známé pod latinským názvem calcium, je minerální látka, která je nezbytná pro fungování lidského těla. Jde o minerál, který je v největší míře zastoupen v lidském těle . Důležitý je v průběhu celého lidského života. Nejdůležitější je však tento minerál v období růstu. U dospělých osob najdete vápník hlavně v kostech a zubech.

Proč je vápník důležitý

Kromě toho, že je součástí kostí a zubů a je důležitý pro jejich zdraví a funkci je nepostradatelný také pro celou řadu dalších funkcí těla. Svou roli hraje při srážlivosti krve, také ovlivňuje funkci svalů i srdce, zajišťuje přenos nervových vzruchů a roli má také v pohyblivosti spermií. Vápník také zajišťuje tvorbu důležitých enzymů a hormonů. Vápník se také podílí na procesu dělení a specializace buněk.

Co hrozí při nedostatku vápníku

V případě krátkodobého nedostatku vápníku v těle si těle vezme zásoby z kostí. To je však problém z dlouhodobého hlediska, jelikož tím pádem dochází k odvápňování a řídnutí kostí. Nedostatek vápníku bývá příčinou zlomenin. A to právě v důsledku osteoporózy.

Jak se projevuje nedostatek vápníku v těle

Pokud máte nedostatek vápníku, tělo může reagovat bolestí kostí a svalů. A to zejména v zádech a na krku. Také může dojít k lámavosti nehtů nebo zvýšené kazivosti zubů. Nedostatek vápníku v organismu se může projevit také depresivními stavy, nervozitou, vysokým krevním tlakem, svalovými křečemi nebo necitlivostí.

Jak se projevuje nadbytek vápníku

Pokud budete dodržovat doporučené dávky, není třeba se bát nežádoucích účinků. Ty se však mohou vzácně objevit při předávkování. V takovém případě jde o zažívací obtíže jako je nechutenství, zvracení nebo zácpa. Projevit se může také bolestmi hlavy, žízní nebo poruchami srdečního rytmu. Většinou se však s nadbytkem tělo vypořádá samo. Buď přebytečné kalcium uloží do kostí nebo ho vyloučí společně s močí. Problémy s nadbytkem se tak objevují hlavně při nedostatečné činnosti ledvin.

Jaká je doporučená denní dávka vápníku

Za jeden den lidské tělo potřebuje asi 1 gram vápníku. Potřeba se však liší podle věku. Miminka do jednoho roku si vystačí s 600 miligramy za den. Děti do pěti let pak mají potřebu konzumace 800 miligramů za den. Starší děti by pak měli konzumovat 1200 miligramů vápníku během dne a dospívající ještě o 300 miligramů více. Senioři by doporučenou denní dávku pro dospělé osoby měli zvýšit o 500 miligramů za den. Stejně tak je vhodné dávku zvýšit v těhotenství a při kojení.

Kdo potřebuje vyšší dávky vápníku

Vápník je důležitý hlavně v těhotenství a během kojení, ale také v dospívání a při menopauze.

Kde najdeme vápník

Nejbohatšími potravinami na vápník jsou mléčné výrobky jako je mléko, tvaroh, jogurt nebo zakysaná smetana. Vápník pochopitelně obsahují i další mléčné výrobky. Dalšími bohatými zdroje vápníku jsou mák, sezamová semínka, para ořechy mandle, hrášek, fazole nebo sójové boby. Vápník obsahují také sušené fíky nebo meruňky. Najdete ho také v brokolici, kapustě, špenátu, pórku nebo hlávkovém salátu. V případě, že není možné zajistit dostatečný příjem ze stravy, je možné užívat také doplňky stravy. Ty jsou k dispozici například v šumivých, žvýkacích nebo klasických tabletách.

Jak ideálně doplnit vápník

Vápník se skvěle vstřebává v kombinaci s hořčíkem a vitamínem D. Důležitý pro jeho správné vstřebávání je však také fosfor. Vápník je vhodné doplňovat ideálně na večer. Důležité je také, aby se člověk před jeho doplněním ideálně dostatečně hýbal, jelikož vápník tělo lépe absorbuje, když má správně prokrvené kosti.

Jaké potraviny omezují vstřebávání vápníku

Vstřebávání vápníku mohou nepříznivě ovlivnit některé potraviny. Jde hlavně o ty, které obsahují velké množství soli nebo cukru. Nevhodná je také tavicí sůl, kterou obsahují tavené síry. Špatný vliv má také kyselina fosforečná obsažená v kolových nápojích. Vstřebávání vápníku však omezuje také přemíra alkoholu a kávy.

Jaké potraviny podporují vstřebávání vápníku

Vstřebávání kalcia do těla naopak podporuje konzumace čerstvého ovoce a zeleniny. Skvělé je také pít čistou vodu nebo zelený čaj. Vstřebávání vápníku podporují také jáhly, quinoa nebo amarant.

Affiliate program