Schizandra

Co je to schizandra

Klanopraška čínská, schizandra, magnolka čínská nebo limoník. Jde o rostlinu, která je dřevitou liánou a má jednoduché střídavé listy. Na schizandře rostou jedlé červené bobule. Rostlina se využívá v medicíně. Přesto je pěstovaná jako okrasná rostlina. Pochází j východní Asie, ale pěstuje se i u nás. Rostlina patří mezi adaptogeny, tedy nenávykové stimulanty s detoxikačním účinkem.

Jak působí schizandra na organismus

Klanopraška čínská má protizánětlivé vlastnosti, antioxidační účinky a pomáhá organismu lépe zvládat nežádoucí vlivu z venku. Poradí si také se stresem, působí na správnou činnost srdce a plic a doporučuje se jako prevence psychických potíží. Dále tato rostlina podporuje funkci ledvin a upravuje zažívání. Pozitivní vliv má také na plodnost a sexuální funkce. Mimo to zlepšuje kvalitu vlasů a pleti.

Co obsahuje limoník

Schizandra obsahuje antioxidanty. Dále také vitamín C a E, kyselinu arachidonovou a další tělu prospěšné látky jako jsou lignany nebo saponiny. Přítomné jsou také minerální látky jako je mangan, nikl, stříbro, molybden, zinek a měď.

Jak chutnají bobule klanoprašky čínské

Plody limoníku chutnají zvláštně. Spojuje se v nich totiž hořkost, kyselost, slanost, sladkost a trpkost. Podle léčitelů prý každá z chutí ovlivňuje jinou část těla.

Jaké je vhodné dávkování klanoprašky čínské

Přesné dávkování čerstvých nebo sušených plodů není určené. V případě extraktů se však odvíjí dávkování dle dostupných studií. V případě, že extrakt obsahuje 20 miligramů lignanů se podává jednou denně při hepatitidě. Dávkování je však odlišné při podání fyzického výkonu nebo ke zlepšení psychiky člověka. Důležité je tedy vždy přečíst příbalový leták a řídit se pokyny od výrobce.

Jaké jsou nežádoucí účinky klanoprašky čínské

Při překročení dávkování můžete pociťovat nechutenství nebo nevolnost. Dostavit se může také pálení žáhy, vyrážka na pokožce nebo svědění. Vyhnout by se této bylině měli těhotné a kojící ženy. Dáe také lidé s hyperaktivitou, s diagnózou srdečních problémů a ti, kdo trpí nespavostí.

Jaké přípravky ze schizandry existují

K dostání je například nálev schizandry čínské, který se připravuje z výhonků, plodů nebo listů. Vhodný je pro zlepšení fyzické i duševní energie a také místo čaje nebo při nedostatku vitamínu C. Tedy i při nachlazení. Často se používá také extrakt. Vzhledem ke svým vlastnostem je však extrakt používaný zejména v kosmetice. Najít ho však můžete také v doplňcích stravy a v léčivech, které zklidňují alergie a chrání játra. Tinkturu můžete používat jako tonikum. Možné je konzumovat také citronovou šťávu z této byliny. Ta se připravuje z plodů a vyrobit si ji můžete i doma z plodů této rostliny.

Kdy je vhodné schizandru užívat

Vzhledem k tomu, že má schizandra povzbuzující účinky není vhodné ji konzumovat večer před spaním. Jinak její užívání během dne nevadí. Důležité je vždy zjistit, zda však konkrétní přípravek není vhodnější konzumovat například ještě před snídaní nebo například během jídla.

Jak zpracovat plody a další části schizandry

Z těchto plodů si můžete připravit různé nápoje nebo sirupy. Zpracovat se však dají také jako kompot nebo marmeláda. Skvěle chutnají také kandované. Lze je také jíst čerstvé nebo přidat do pokrmů (například do nejrůznějších kaší, ale také polévek nebo omáček). Co se týká listů, lze je používat čerstvé nebo sušené.

Affiliate program