Měď

Co je to měď

Měď je minerální prvek, který je důležitý pro lidský organismus. Bez tohoto stopového prvku by lidské tělo nemohlo správně fungovat. Je totiž součástí mnoha procesů. Tělo dospělého člověka obsahuje asi 100 až 150 miligramů mědi. V organismu se měď nejčastěji vyskytuje jako proteiny s enzymatickou aktivitou. Ke vstřebávání tohoto minerálu dochází hlavně v tenkém střevě a v žaludku.

Jakou má měď roli v organismu

Měď se účastní mnoha procesů v lidském těle. V mnoha případech ve společnosti zinku. Je důležitá pro správné fungování imunity. Podílí se na normálním stavu pojivových tkání, činnosti nervového systému a také na energetickém metabolismu. S železem spolupracuje na krvetvorbě. Měď se také účastní na tvorbě melaninu. Měď je také nutná pro tvorbu pigmentů a keratinu.

Jaké je doporučené dávkování mědi

Doporučená denní dávka tohoto stopového prvku není přesně stanovena. Přesto jsou udané hodnoty, které doporučuje Světová zdravotnická organizace. Podle ní mi kojencům mělo stačit 200 mikrogramů mědi denně, dětem do tří let 340 mikrogramů, dětem do osmi let 440 mikrogramů, dětem do patnácti let 700 mikrogramů a ostatním 900 mikrogramů. Potřeba mědi se zvyšuje v těhotenství a při kojení.

Jaké jsou potravinové zdroje mědi

Měď najdete především v játrech, ale také v korýších nebo měkkýších. Také kakao obsahuje tento stopový prvek. Dále jsou zdrojem mědi ořechy, houby nebo slunečnicová semínka. V menším množství je pak měď přítomna i v mnoha dalších potravinách například v obilovinách, luštěninách, bramborách, vejcích nebo v mase.

Jak se projevuje nedostatek mědi v těle

Pokud nebudete mít v těle dostatk mědi, můžete trpět anémií a také neurologickými poruchami, které s chudokrevností souvisí. Při nedostatku mědi může dojít ke ztrátě pigmentu nebo k vypadávání vlasů. Nedostatek mědi však může vyvolat také poruchy reprodukce. Nedostatek mědi se však vyskytuje opravdu jen vzácně. Přítomnost mědi ve stravě je totiž většinou dostatečná.

Jak se projevuje přebytek mědi v těle

Přebytek mědi v těle není nikterak běžný. U zdravých osob je totiž možný jen po požití minimálně 250 miligramů mědi naráz. Existuje však genetická porucha, při které tělo neumí s mědí správně pracovat a ta se pak ukládá v tkáních. Jde o vzácnou poruchu zvanou Wilsonova choroba. Lidé, kteří ji mají však trpí poškozením jater, třesem, křečemi a demencí. Choroba se vyskytuje především u dětí. Dlouhodobý nadbytek tohoto minerálu může vést k cirhóze jater. Jednorázový vysoký příjem mědi je navíc toxický a způsobuje otravy. Ty pak vedou k rozpadu červených krvinek, poškození mozku a jater.

Co je to biologicky nedostupná měď

Jde o běžnou situaci, kdy je měď v těle dokonce v nadbytečném množství, ale buňky ji nedokáží použít. Měď k sobě totiž potřebuje vazební proteiny a minerální látky, aby mohla být přepravena dál do těla. Bez dostatečných vazebných proteinů se nevázaná měď volně pohybuje v těle a akumuluje se hlavně v játrech, mozku a ženských orgánech. V případě, že je měď biologicky nedostupná má člověk symptomy toxicity nebo deficitu tohoto minerálu.

Problém mívají hlavně lidé s pomalým metabolismem.

Affiliate program