Mikroflóra

Co je to mikroflóra

Obecně pojem mikroflóra znamená společenství různých druhů mikroskopických rostlin. O mikroflóře totiž hovoříme ve spojení s půdou, vodou nebo s vnitřními orgány. Střevní mikroflóře, která souvisí s člověkem (a dalšími živočichy), se říká mikrobiom. Tato soustava živočichů v trávicí soustavě člověku většinou prospívá, ale může mu také škodit. Ačkoliv tedy mikroflóra není vidět, zásadně ovlivňuje zdravotní a psychický stav. Důležité je vědět, že každý člověk má mikroflóru složenou zcela unikátně.

Jaké jsou příznaky špatné střevní mikroflóry

Potíže na první pohled nemusí nijak souviset s trávením. Špatná střevní mikroflóra se může projevit sice zažívacími problémy nebo změnami váhy, ale také se může objevit dlouhodobá únava, ekzémy, nespavost, autoimunitní choroby a intolerance některých složek nápojů a potravin.

Co narušuje mikrobiální rovnováhu

Roli samozřejmě hraje nezdravá strava. Snažte se tedy nejíst vysoce průmyslově zpracované potraviny, omezte přidaný cukr a případně zkuste vyloučit také lepek a mléko. Vadit mohou individuálně také glutamáty. Mikroflóru však narušují také některé léky, například antibiotika. Podobně může uškodit také mnohaleté každodenní užívání antikoncepce. Neblahý vliv má také alkohol, který zvyšuje střevní propustnost a tak umožňuje cizím látkám procházet střevní stěnou a vyvolat imunitní reakci. Ta může vést až k zánětu. Špatná je však také posedlost čistotou. Pokud se budete příliš vyhýbat bakterií a mikrobům, omezíte také pestrost a množství mikrobů ve vašem těle. K narušení mikroflóry ve střevech může dojít také stresem. Dlouhodobý chronický stres znamená dlouhodobé snížení přísunu krve do střev a tvorby trávicích šťáv.

Jak obnovit střevní mikroflóru

Podpora mikroflóry se musí zaměřovat na slabá místa životosprávy. Střevní mikroflóře totiž nedělá dobře velký příjem tuků a cukrů. Vhodné je, aby byl jídelníček co nejvíce pestrý. Obsahovat by měl čerstvé ovoce, zeleninu a také luštěniny. Zkrátka potraviny s vlákninou jsou pro mikrobiotu důležité. Skvělá je strava z celozrnných obilovin. Pomohou také fermentované a živé potraviny. Co se týká mikrobiotu mají výhodu vegani nebo vegetariání, případně alespoň ti, kteří konzumují maso méně než denně. Pokud chcete svoji střevní mikroflóru zlepšit, jezte libové maso a ryby, i tak však v malém množství a do jídelníčku zařaďte potraviny, které obsahují přírodní probiotika. Jde například o artyčoky nebo česnek.

Jak dlouho trvá obnova střevní mikroflóry

Záleží pochopitelně na tom, jaký byl původní problém, kdy se střevní mikroflóra poškodila. Často k tomu dochází při užívání antibiotik. Proto je vhodné užívat probiotika, a to klidně již během léčby. Studie dokazují, že obnova zdravé střevní mikroflóry po doužívání antibiotik trvá až tři týdny.

Které potraviny čistí střeva

Skvělé jsou ovesné vločky, které mají velký podíl vlákniny. Ta naváže toxiny ve střevech a zbaví je nečistot. Probiotické bakterie pak obsahuje bílý jogurt. Čím je jogurt tučnější, tím je lahodnější a po vaše střeva lepší. Probiotika přírodního původu jsou také ve zkvašeném jídle. Může jít o zelí, kvašenou zeleninu nebo kimči. Můžete však vyzkoušet i kombuchu, což je zkvašený čaj.

Affiliate program