Vitamín C neboli Kyselina askorbová

Co je to vitamín C

Vitamín C je živina rozpustná ve vodě. Má mnoho důležitých funkcí v lidském těle. Mimo jiné pomáhá posilovat imunitní systém a napomáhá produkci kolagenu nebo hojení ran. V těle působí také jako antioxidant. Známý je také jako kyselina L-askorbová nebo askorbová. Lidské tělo si vitamín C nedokáže vyrobit samo. Z toho důvodu je nutné ho přijímat dostatek z potravin nebo potravinových doplňků. 

Jaký je doporučený příjem?

Doporučené dávkování je různé v závislosti na věku a pohlaví. Děti do tří let by měly konzumovat 15 mg vitamínu C denně, děti do 8 let pak o 10 mg více. Starší děti do 13 let by měly přijmout denně 45 mg a dospívající asi 75 mg. Dospělé ženy by měly přijímat stejné množství jako dospívající a muži 90 mg. Těhotné ženy mají zvýšenou potřebu, vhodné je tedy přijímat 85 mg vitamínu denně, při kojení pak dokonce 120 mg během jednoho dne. 

Jaké jsou zdroje vitamínu C

Nejlepšími zdroji jsou obecně ovoce a zelenina. Vždy je však třeba brát v potaz, že vitamín C se ničí teplem. Z toho důvodu je vhodné jíst ovoce i zeleninu v syrovém stavu. Dostatek vitamínu C obsahuje například červená paprika, pomeranče, kiwi, brokolice nebo jahody. 

Jak se projeví předávkování

Vitamín C je rozpustný ve vodě, tudíž jeho přebytek tělo obvykle vyloučí s močí a neukládá si ho do zásoby. Prakticky se jím tedy nedá předávkovat. Pokud však požijete jednorázově velké dávky, může dojít k zátěži ledvin a podráždění žaludku. Na velké dávky by si měli dát pozor lidé s náchylností na ledvinové kameny a osoby, které užívají léčiva ze skupiny sulfanamidů. 

Jak se projeví nedostatek

Nedostatek vitamínů se může projevit krvácením do kůže, klouhů nebo i pod okostici. Může dojít ke ztrátě pružnosti cév v těle. Dojít může také k viklání nebo úplnému vypadávání zubů. Při výrazné hypovitaminóze nebo dokonce avitaminóze dojde k onemocnění nazvanému kurděje. Ty se projevují vypadáváním zubů, otoky kloubů, krvácením, opakovanými infekcemi, svalovou atrofií, anémií a křehkými kostmi. 

Mírný nedostatek: 

  • problémy se žaludkem
  • celkové vyčerpání
  • malá odolnost proti infekcím
  • hemeroidy
  • zpomalení růstu u dětí
  • kazivost zubů
  • deprese
  • vytváření modřin

Kdy je vhodné doplňovat vitamin C?

Větší dávky tohoto vitamínu jsou vhodné zejména při zánětlivých onemocnění a nachlazení. Ideální je také v rekonvalescenci nebo po úrazech či při hojení ran. Pokud děti neprospívají měly by také konzumovat větší dávky vitamínu C. Stejně tak je větší dávka vhodná při chudokrevnosti, v těhotenství a během kojení. Vitamín C ve větších dávkách prospěje tělu také při jarní únavě nebo v období zvýšené zátěže, ať už psychické nebo fyzické. 

Kdo by měl sledovat zda konzumuje dostatek vitaminu C?

Zejména děti, které chodí do mateřské nebo základní školy. Dále osoby pracující v jakkoliv rizikovém prostředí a lidé, kteří trpí velkou nemocností. Jak již bylo řečeno, dávky tohoto vitamínu si musí hlídat také těhotné a kojící ženy. Podobně by měli dávky hlídat také senioři. Větší dávky jsou vhodné také pro kuřáky, sportovce a osoby s fyzicky náročným povoláním. 

Související pojmy:

Affiliate program