Dopamin

Co je to dopamin

Dopamin patří do skupiny katecholaminů a často je označovaný jako hormon štěstí. Je totiž zodpovědný právě za pocity radosti a štěstí. Tím pádem jde o hormon, který ovlivňuje naše emoce a potažmo jejich projevy. Dopamin nás motivuje k uskutečnění našich snů. Jeho hladina je důležitá k tomu, abychom svět viděli pozitivněji. 

Jaké jsou funkce dopaminu

Dopamin je neuropřenašeč. V částech mozku tak umožňuje přenos důležitých impulsů. Kromě toho funguje jako neurohormon. Mozek tento hormon začne vylučovat ve chvíli, kdy se nám něco podaří, případně očekáváme odměnu za své činy. Pokud máte správnou hladinu dopaminu v těle, může vám pomoci zhubnout. Mezi další důležité funkce v těle patří napomáhání trávení, fungování mozku, podpora paměti a pozitivního myšlení, ovládání motoriky, zpracovávání bolesti, průtoky krve nebo funkce slinivky. Dále má dopamin vliv na spánek a jeho kvalitu, ale také na stres, sexuální apetit, energii, hormonální systém a v neposlední řadě na funkci ledvin a srdce. 

Co způsobuje nízká hladina dopaminu

Pokud máte nízkou hladinu tohoto hormonu, budete smýšlet negativně a cítit se smutně. Může to vést k emocionálním potížím i depresi. Pravděpodobně přijdou výkyvy nálad, poruchy koncentrace, únava a možná i pocit beznaděje, který je spojovaný právě se zmíněnou depresí. Objevit se může také anorexie, bulimie, případně některý druh závislosti. Dalšími projevy nedostatku dopaminu jsou svalové křeče, zácpa nebo halucinace.

Jak přirozeně zvýšit dopamin

Je důležité udržovat zdravou míru dopaminu a k jeho udržování je ideální změnit svůj životní styl. Pomoci by mohla meditace nebo cvičení jógy, stejně tak jako pravidelné cvičení. Vybrat si můžete běh, tanec nebo jakékoliv jiné cvičení. Důležitý je také dostatek spánku, který musí být pochopitelně kvalitní. S dopaminem vám pomůže také dostatek vitamínu D, který je ideální přijímat ze sluníčka.  Svou roli hraje také pravidelná a zdravá strava, správné dýchání a poslech muziky. Pomoci může také sex nebo mazlení, masáže, kreativní činnosti nebo čas strávený s domácím mazlíčkem. V neposlední řadě je také velmi podstatné naučit se pracovat se stresem. S tím může pomoci také meditace a cvičení a mimo jiné také procházení v přírodě nebo hudba. 

Co způsobí vysoké hladiny dopaminu

V případě, že máte v těle vysoké hladiny dopaminu, dojde ke zvýšení energie a koncentrace. Vyšší bude také váš sexuální apetit a schopnost soustředění. Bohužel však vysoké dávky tohoto hormonu mohou vést k agresivnímu chování, egoismu a k hazardování. Také vysocké hladiny dopaminu mohou způsobovat úzkosti, poruchy spánku, stres a deprese.

Co je to závislost na dopaminu

Takzvaná dopaminová závislost nebo také digitální dopamin je velkým problémem dnešní doby. Dopamin se totiž v mozku vytváří při stimulaci a tím se vytváří závislost. Je podobná závislosti na omamných a psychotropních látkách, ale také na hazardních hrách. Dopamin využívají tvůrci seriálů nebo počítačových her. K podobnému jevu jako je dopaminová závislost pak může docházet také u sociálních sítí. 

Co je dopaminový detox

Dopaminový půst je jiný výraz pro detox. Je to směr, jak restartovat svůj mozek, aby upravil chování. Díky detoxu se snižuje produkce dopaminu v mozku, bohužel však s sebou může přinést potíže spojené s nedostatkem hormonu. Detox by měl vypadat tak, že vyřadíte na určitou dobu určitou činnost, při které motek dopamin produkuje a způsobuje závislost. Může jít o zmíněné sociální sítě, počítačové hry, ale také hazardní hry, drogy nebo na první pohled neškodné přejídání. Průměrná délka půstu je asi tři měsíce.

S čím může dopaminový půst pomoci?

Dopaminový detox může pomoci právě s nadměrným používáním sociálních sítí nebo internetu obecně, dále také se zmíněným přejídáním nebo drogami. Účinný je také pro nadměrné nakupování nebo sledování porna či nadměrné masturbaci. Doporučuje se také při nadměrném hledání novinek, což však v dnešní době úzce souvisí právě s užíváním internetu.

Související pojmy:

Affiliate program