Leptin

Co je to leptin? 

Leptin je hormon, který patří mezi takzvané adipokuny. Je to bílkovina, která je tvořena ze 167 aminokyselin.  Produkuje ho podkožní tuková tkáň. Jeho tvorba se zvyšuje s množstvím tuku v buňkách. Hlavním cílem leptinu je mozek. Právě tento protein má mozku říci, že v případě, kdy máte dostatek uloženého tuku, nemusíte jíst. Leptin má však také další funkce spojené nejen s funkcí mozku, ale také s imunitou a plodností. 

Nízká koncentrace leptinu ukazuje na to, že člověk hladoví. Naopak obézní lidé mají pravděpodobně vysokou koncentraci tohoto hormonu. Z toho důvodu o leptinu hovoříme jako o hormonu nasycení nebo také o hormonu hladovění. Leptin reguluje příjem potravy a také energetický výdej. Okrajové ovlivňuje citlivost na inzulin

Leptin a jeho účinky

  • leptin cirkuluje celým tělem
  • podporuje imunitu
  • podporuje chuť k jídlu
  • podporuje růst cév a kostí
  • reguluje metabolismus
  • podporuje proces hubnutí
  • jeho hladina roste se zvýšenou hladinou inzulinu
  • spánek (dlouhý asi 8 hodin) přirozeně zvyšuje jeho hladinu
  • fruktóza omezuje schopnost leptinu dostat se do mozku

Jak leptin působí na mozek

Leptin tedy produkují tukové buňky. Čím víc mají tuku, tím více produkují tohoto hormonu. Vyprodukovaný leptin putuje v krvi do mozku. Tam předává informace o tom, kolik tuku má vaše tělo a zda je nutné dále jíst nebo nikoli. Pokud jíte, tělesný tuk stoupá a hladina leptinu se zvyšuje. Pokud nejíte, tělesný tuk klesá a vede to k poklesu leptinu. V takovou chvíli více jíte a méně spálite. 

Jak leptin působí na dietu

S leptinem souvisí leptinová rezistence. Tou často trpí obézní lidé, kteří mají vysoké hladiny hormonu sytosti, ale jeho signál nefunguje. Leptinová rezistence může pak způsobit hlad a snížit počet spálených kalorií. Právě rezistence leptinu může být důvodem, proč diety nefungují dlouhodobě. 

V okamžiku, kdy jste rezistentní na leptin, hubnutí snižuje tukovou hmotu a to vede ke snížení hladiny leptinu. To vede k větší chuti na jídlo a menší motivaci cvičit. Mozek si v takovou chvíli myslí, že tělo hladoví a spouští mechanismy, které pomohou získat zpět ztracený tuk. To vysvětluje známý jojo efekt. 

Jak zvýšit hladinu leptinu

Nízkou hladinu leptinu můžete vyřešit zdravým stravováním. K tomu je vhodné přidat také dostatek kvalitního spánku a pochopitelně také pravidelný pohyb. Jednoduše řečeno leptinovou rezistenci vyřeší zdravý životní styl. Spánek je důležitý proto, že ve spánku hladina leptinu stoupá přirozeně. Jestliže však dojde k přerušení spánku, hladina opět poklesne. 

Související pojmy:

Affiliate program