Glukagon

Co je to glukagon

Glukagon je pankreatický hormon, který produkují specializované buňky, kterým se říká A-buňky ostrůvků pankreatu. Glukagon je polypeptid, který dokáže regulovat energetický metabolismus. Setkat se můžete také s označením hormon nedostatku nebo hormon hladovění. Je to z toho důvodu, že jeho hladiny stoupají v těle hlavně několik hodin po konzumaci potravy. Glukagon je často spojovaný s inzulinem. Jeho účinky v těle jsou však opačné. 

Jaké jsou funkce glukagonu

Hlavním úkolem glukagonu je dát příkaz játrům k vyplavení zásob glukózy v případě poklesu hladiny krevního cukru. Kromě toho glukagon spouští ketogeneze, které jsou pro tělo důležité jako alternativní zdroje energie. U osob trpících cukrovkou se glukagon používá také při léčbě. Jde o první pomoc při závažných hypoglykémiích, které doprovází i bezvědomí. 

Jak se glukagon v těle tvoří

Glukagon produkují zejména A-buňky Langerhansových ostrůvků slinivky břišní a vzniká z proteinu o 179 aminokyselinách, kterému se říká preproglukagon. Ve zmíněných buňkách je uložený v sekrečních granulech. Dále tento polypeptid vytváří také L buňky střeva a hypotalamus. K jeho odbourávání pak dochází v ledvinách a také v játrech. 

Hypoglykemické kóma a léčba glukagonem

Takzvaný GlucaGen HypoKit je oranžová krabička, která v sobě skrývá hormon glukagon ve formě prášku a také injekci, ve které je vodný roztok. Nejprve je potřeba z injekční stříkačky vodný roztok vstříknout do ampulky s práškem hormonu a protřepat. Následně se pak natáhne celý obsah ampulky zpět do stříkačky. Lék lze aplikovat do svalu nebo podkožně. Aplikace do svalu je fakt efektivnější, jelikož do svalu se glukagon vstřebává rychleji. Při těžké hypoglykémii je důležité aplikovat látku co nejrychleji, protože jinak by stav mohl poškodit mozek. Ideální je tedy injekci rychle píchnout do stehenního svalu, a to klidně i přes oblečení, pokud je to nezbytné. Jestliže se glykémie po aplikaci začne zvedat, počkáme a podáme sladký nápoj. Pokud se však postižený z bezvědomí neprobere, je třeba okamžitě volat záchranku.  

Glukagon jako lék a alkohol

Pokud by do hypoglykemického komatu upadl opilý člověk, není vhodné mu podávat injekci glukagonu. Aplikace by totiž v takovém případě nebyla účinná, jelikož játra člověka po požití alkoholu mají v žebříčku priorit nejprve odbourat alkohol a až potom se zabývají rozkládáním zásobního cukru glykogenu. Navíc alkohol sám o sobě snižuje glykémii. Z toho důvodu by diabetici neměli konzumovat alkohol nebo ho pít jen do té míry, dokud si dokáží měřit glykémii a doplnit deficit sacharidů.

Affiliate program