Estrogen

Co je to estrogen

Estrogen je hlavní ženský hormon, který mají v těle také muži, ale v mnohem menší míře. Estrogen patří do skupiny steroidů a má tři základní základní druhy - estradiol, estriol a estron. Přitom každý z nich má svou specifickou funkci v jiném období. Hladina estrogenu stoupá nejvíce v pubertě a postupem času jeho produkce klesá.

Estradiol - Jde o nejsilnější hormon ze skupiny estrogenů. Jeho hladina je nejvyšší u žen v reprodukčním věku. Estradiol je zodpovědný za růst prsou a ženských reprodukčních orgánů. Produkuje ho žluté tělísko. Činnost estradiolu je nejintenzivnější během menstruace a jeho vlivem vzniká ovulace. V období těhotenství tento hormon zajišťuje správné fungování krevního oběhu plodu.
Estriol - Tento hormon hraje důležitou roli hlavně v těhotenství. Hladina estriolu je totiž důležitá při měření hodnot, které ukazují na vývojové chyby miminka. Pokud by měla nastávající maminka nízké hladiny estriolu, mohou vzniknout vývojové vady plodu.

Estron - Hormon, který plní svou funkci v období menopauzy, kdy už vaječníky nejsou aktivní a hladina estragonu prudce klesá. Estron produkují nadledvinky a podkožní tukové mazivo. 

Kde vzniká estrogen

Estrogen se tvoří zejména ve vaječnících, placentě a žlutém tělísku. Nějaké množství však vzniká také v nadledvinkách, prsech, játrech a tukové tkáni. Estrogen lze navíc přijímat v potravě, potravinových doplňcích a lécích. 

Jaké funkce má estrogen

Kromě již zmíněných funkcí jednotlivých druhů hormonů v ženském těle, má tento hormon vliv také na rychlost metabolismu a spalování tuků. Společně s růstovým hormonem také estrogen způsobuje rychlejší růst, a to zejména v období puberty. Estrogen také pomáhá kontrolovat hladinu cholesterolu v krvi a v neposlední řadě také podporuje zdraví kostí. 

Jak nastane v těle nízká hladina estrogenu

Existuje hned několik důvodů, proč je v těle nízká hladina tohoto hormonu. Jedním z nich je onemocnění, kterému se říká syndrom polycystických vaječníků, kdy může dojít nejen k poklesu estrogenu, ale také k výkyvům mezi ním a progesteronem. Hladina estrogenu klesá také po porodu a v období laktace. Jde o hormonální změnu, která pomáhá stimulovat produkci mléka a zároveň zabraňuje ovulaci. Hladina ženského hormonu může klesnout také po odstranění vaječníků. Dalším důvodem může být anorexie, nadměrná tělesná aktivita, chronické onemocnění ledvin, potíže s hypofýzou nebo poruchy štítné žlázy. 

Jak tělo reaguje na pokles estrogenu

Tělo pochopitelně na snížení hladiny estrogenu reaguje. Nízké hladiny ženského hormonu se mohou projevit: 

  • ztrátou chuti na sex,
  • návaly horka,
  • nesoustředěností,
  • migrénami,
  • bolestí zad,
  • řídnutím kostí,
  • změnou menstruačního cyklu,
  • suchou pokožkou,
  • problémy s početím.

Jak lze estrogen doplnit

Pokud máte v těle nedostatek estrogenu, nemusíte zoufat. Lze ho doplnit pomocí fytoestrogenů. Jsou to rostlinné látky, které obsahuje například andělice lékařská Andělika čínská (Angelica sinensis) nebo jetel luční. Estrogen obsahují také některé potraviny jako například sójové výrobky, celozrnné obilniny, brambory, luštěniny, ovoce, česnek, datle anýz, fenykl, cizrna a lněná, sezamová nebo dýňová semínka. 

Pokud chcete tvorbu estrogenu v těle jen podpořit, pak konzumujte potraviny s vysokým obsahem selenu jako jsou fazole, vejce nebo mořské ryby. 

Související pojmy:

Affiliate program