Inzulín

Co je to inzulin? 

Je to hormon, který produkují B buňky Langerhansových ostrůvků slinivky břišní. Tento hormon snižuje hladinu cukru v krvi. Inzulin má tak opačnou funkci než glukagon. Inzulinem s mimo jiné léčí lidé trpící diabetem neboli cukrovkou. Tito lidé mají v těle inzulinu nedostatek a musí si ho aplikovat podkožně injekcí nebon inzulinovými pery. Inzulin nejde podávat orálně. Bílkovinná molekula inzulinu se činností enzymů v trávicím ústrojí rozštěpí a tím se deaktivuje jeho účinek. 

Inzulin je životně důležitý hormon,který  produkují B buňky Langerhansových ostrůvků slinivky břišní. Tento hormon snižuje hladinu cukru v krvi. Inzulin je markomolekula bílkovinné povahy. Skládá se ze dvou polypeptidických řetězců, které jsou spojené disufildickými můstky. Inzulin vyvolává množství různých reakcí. Nejčastěji se hovoří o působení na metabolismus cukru. 

Z čeho se skládá inzulín? 

Inzulin je markomolekula bílkovinné povahy. Skládá se ze dvou polypeptidických řetězců. Ty jsou spojené disufildickými můstky. Dohromady mají 51 aminokyselin. Řetězec A jich obsahuje 21 a řetězec B 30. Inzulin je často označovaný jako hormon sytosti nebo nadbytku. Jeho hlavním úkolem je transport glukózy z krve do buněk kosterního svalstva, srdce a tuků. Běžná hladina inzulinu v těle se pohybuje od 4 do 6 mmol/l.

Jak vzniká inzulín v těle

Nejprve je v B buňkách vytvořený proinzulin, který kumuluje v sekrečích granulích B buněk a rozpadá se na dvě části. Těmi jsou právě inzulin a C-peptid. V této fázi již aktivní molekula inzulinu čeká na vnější stimulaci, aby se mohla vyloučit do krve. 

Jak se počítá aktivita inzulínu

Aktivita inzulinu se počítá v jednotkách. Preparáty, které jsou na trhu, obsahují průměrně 25 jednotek na 1 mg krystalického inzulinu. Aplikačními formami jsou naředěné roztoky. 

Kdo objevil inzulín

Poprvé byl inzulin nalezený ve slinivce břišní. Probádali ho vědci z Kanady Dr. Rederick G. Banting a Charles H. Best. Do 80. let minulého století byl inzulin vyráběný ze slinivek prasat a dalšíhoho dobytka. V současné době většina diabetiků používá inzulin vyráběný biosynteticky technologií genetické kombinace. Mikroorganismy jsou naprogramované tak, že vyrábějí inzulin. Ten je naprosto shodný s tím lidským. 

Co se děje s glukózou, když chybí inzulin

Pokud nepůsobí inzulin, hladina krevního cukru se zvyšuje díky třem mechanismům. 

  • Sacharidy, které sníte se dostávají do krve a zůstávají tu. Nejsou odeslány do tkání
  • Když chybí inzulín, zásobní látky ve tkáních se uvolní a jako glukóza se dostávají do krve. Tím se zvyšuje glykémie. 
  • Zpracování glukózy nefunguje tak, jak má. Buňky jsou glukózou přesycené a nejsou schopné ji přijímat a měnit na energii nebo jiné látky.

Související pojmy:

Affiliate program