Prebiotika

Co to jsou prebiotika? 

Jako prebiotikum se označuje látka složka potravin, která je lidským střevem nevstřebatelná. Podporuje však růst nebo aktivitu střevní bakteriální flóry. Produkty bakterií následně dokáží zlepšit stav osoby. Například dodávají mastné kyseliny střevním buňkám. Dodávat však mohou také vitaminy. Prebiotika jsou zpravidla špatně stravitelné typy vlákniny. Dalo by se také říci, že prebiotika jsou potravou pro probiotika. Dokáží jim vytvořit zdravé podmínky pro růst a rozmnožování. Na starosti mají správnou aktivitu střevní mikroflóry. 

Z chemického hlediska jde o látky sacharidové povahy. Patří sem některé oligosacharidy jako frutkooligosacharidy, galaktoologosacharidy a xylooligosacharidy. 

Kde najdete prebiotika? 

Prebiotika se nacházejí hlavně v ovoci a zelenině. Z ovoce jde například o banány a jablka. Prebiotika najdete také v cibuli, fazolích, chřestu, česneku nebo pórku. Prebiotika se však nacházejí také v jiných potravinách jako je třeba topinambur nebo kořen čekanky. Navíc se prebiotika také uměle přidávají do potravin. Nejčastěji jde o stravu pro děti. Velkou dávku prebiotik obsahuje také mateřské mléko. 

Prebiotika jako doplněk stravy

Pokud není strava jedince dostatečně pestrá, je vhodné, aby prebiotika užíval ve formě doplňků stravy. Pořídit si je lze například ve formě rozpustné vlákniny, která jde přidat do jogurtu nebo ji lze využít u vaření omáček či polévek. Rozpustnou vlákninu můžete využít také při pečení. Sehnat lze však také prebiotika s kapslemi nebo tabletami. Ty se často vyskytují již v kombinaci s probiotiky a tvoří skvělý komplexní doplněk pro naše střeva. Seskupení probiotika prebiotik se nazývá jako symbiotika. 

Jak prebiotika prospívají?

Fermentace prebiotik bifidobakteriemi a laktobacily tvoří mírně kyselé prostředí ve střevech. Díky tomu nedochází k nežádoucí tvorbě patogenů. V případě, že máte nějaké zdravotní potíže, je důležité se hned na počátku zaměřit na to, aby střeva fungovala správně. Prebiotika mají příznivý vliv na složení mikroflóry zažívacího traktu. Vhodná jsou také jako prevence a léčba zácpy nebo naopak jako prevence průjmu. Prebiotika jsou vhodná také ke snížení zánětlivých reakcí sliznice tlustého střeva, zvětšení objemu stolice a tím zlepšení střevní průchodnosti. Prebiotika pomáhají zvýšit imunitu nebo zlepšit vstřebávání minerálních látek jako jsou vápník nebo hořčík. Prebiotika snižují energetický příjem a podporují odolnost proti infekcím a vzniku alergií.

Jak dělíme prebiotika?

Prebiotika lze stejně jako probiotika dělit na přirozená a umělá. Přirozená prebiotika jsou součástí ovoce, zeleniny a luštěnin. Umělá se pak prodávají ve formě doplňků stravy. Mezi nejznámější přírodní prebiotikum patří inulin - jemně bílý prášek sladké chuti. Syntetická prebiotika se vyrábí uměle. Většinou se jedná o oligomeraci sacharózy nebo laktózy, případně chemickou úpravu škrobu nebo inulinu. Syntetická prebiotika se poměrně hodně podobají těm přirozeným. Rozdíl je v podstatě jen ve vzniku. Mezi zástupce syntetických prebiotiky řadíme laktulózu, oligosacharidy nebo alkoholické cukry jako jsou laktiol, maltitol nebo palatinol. 

Prebiotika můžeme dále dělit také na tři skupiny podle uhlíkatého řetězce. Pak jde o prebiotika s krátkým, středně dlouhým a dlouhým řetězcem. Prebiotika s krátkým řetězcem jsou fermentovány hlavně v pravé části vzestupného tračníku. Poskytují výživu pro bakterie z této části střeva. Mezi prebiotika se středně dlouhým řetězcem patří například inulin. Fermentuje pomaleji a dostává se do střední části tlustého střeva. Prebiotika s dlouhým řetězcem působí širokospektrálně. Tedy ve všech částech střeva. 

Jaké je nejvýznamnější přírodní prebiotikum?

Jako nejvýznamnější přirozené prebiotikum se označuje oligosacharid inulin. Jde o rozpustnou vlákninu, která má vysoce ušlechtilé vlastnosti. Vyznačuje se nízkou energetickou hodnotou. Inulin navíc dokáže snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Na zdraví má inulin mnoho pozitivních vlastností. Zlepšuje trávení, ulevuje od zácpy, dokáže pomoci se snížením hmotnosti a také pomáhá při léčbě diabetu. Právě z toho důvodu se také prebiotikum inulin používá u diabetických potravin, které mívají nízké hodnoty tuku a cukru. Inulin je možné zakoupit jako syntetický doplněk stravy.

Prebiotika pro děti

Prebiotika mají působit zejména preventivně. Z toho důvodu je nutné dbát na výživu dětí už od narození. Z počátku samozřejmě děti přijímají prebiotika z mateřského mléka. Prebiotika u dětí stimulují obranný systém, podporují správné zažívání a zmírňují projevy kožnách nemocí a alergií. 

Jak užívat prebiotika

V případě, že jste dosud užívali prebiotika pouze ve stravě a chcete začít s doplňky stravy, je třeba být obezřetný. Doporučuje se začít postupně. Organismus si totiž musí postupně zvyknout na zvýšené dávky prebiotik. V případě, že byste začali velkou dávkou by se mohlo objevit nadýmání a dokonce i porucha trávení. 

Prebiotika a probiotika

Jestliže potřebujete podpořit rekonvalescenci po nemoci, pak je vhodné konzumovat jak prebiotika, tak probiotika. Aby to bylo jednodušší, lze pořídit takzvaná synbiotika. Tedy doplňky stravy, které obsahují zároveň probiotika i prebiotika. Kombinace obojí se synergicky podporuje. Výsledek se tak dostaví dříve. 

Jaké jsou nežádoucí účinky prebiotik

Toxicita prebiotik je prakticky vyloučená. Nejsou známy žádné vedlejší účinky a dokonce ani interakce s léky, jinými doplňky stravy nebo léčivými rostlinami. Výjimečně se může objevit alergická reakce na některou složku potraviny. Ne však na samotné prebiotikum. V případě, že by se u vás při užívání prebiotik přeci jen objevily neobvyklé reakce, vysaďte ho a poraďte se s lékaře. Pokud budete prebiotika používat běžným způsobem, není možné se s nimi předávkovat. V případě, že budete prebiotika užívat v nadměrném množství, mohou se dostavit zažívací potíže jako je bolest břicha, zácpa nebo průjem. Objevit se může také plynatost nebo zvýšená střevní motilita.

Affiliate program