Fluor

Co je to fluor

Fluor patří mezi chemické prvky, je to však také stopový prvek, který je nezbytný pro správné fungování organismu. Jde o nekovový značně toxický prvek, který je v těle důležitou složkou pro zdravé a pevné kosti. Podobný význam hraje také pro zuby.  

Jaký má význam fluor

Jeho funkce v organismu spočívá v mineralizaci zubů a kostí. Právě fluor hraje významnou roli při tvrdosti zubní skloviny a nekaziovosti zubů. Stejně tak je stěžejní pro hustotu kostí. Velmi důležitý je hlavně u dětí, kterým se teprve vytváří zuby. I u dospělých jedinců má však svůj význam. Obsahují ho totiž sliny a on dokáže působit proti zubnímu kazu, protože brání růstu bakterií. 

Jak se projeví nedostatek fluoru

Nedostatek fluoru poznáte zejména sníženou kvalitou kostí a také horší pevnostní zubní skloviny. Mohou se vám také více kazit zuby. Nedostatek tohoto minerálu v těle může s sebou nést také rozvoj srdečních chorob, může způsobit anémii nebo neplodnost. Rozvinout se může také osteoporóza.

Jak se projeví nadbytek fluoru

Fluor naše tělo potřebuje. Velké množství je pro něj však nebezpečné. Nadbytek fluoru totiž může způsobit degeneraci kostí a zubů. V první fázi můžete pociťovat nevolnost, může se dostavit zvracení, bolesti břicha, průjem, ale také zástava srdce a kóma. Můžete pociťovat nervozitu, křeče v nohou a později měknutí kostí, s čímž samozřejmě souvisí také jejich lámavost. Pokud budete konzumovat velké množství fluoru, může dojít k fluoróze. Jde o výskyt bílých křídových skvrn na zubech a nehtech. Tyto skvrny se objevují při předávkování hlavně v dětské věku. 

Jaké jsou zdroje fluoridu

Fluor nebo lépe řečeno fluoridy jsou součástí mnoho potravin. Většinou jich však potraviny obsahují jen opravdu malé množství. Nejlepšími zdroji jsou mořští živočichové, obsahuje je také černý čaj, kakao, luštěniny, ořechy nebo obiloviny. Určité množství fluoridu obsahuje také pitná voda a víno. Pokud ho chcete doplnit do těla více, sáhněte spíše po minerálních vodách. Fluorid je také součástí kuchyňské soli. Fluorid je obvykle součástí zubní pasty a obsahuje ho také umělá dětská výživa. 

Rozdíl mezi fluorem a floridem

Fluor je plynný, toxický a reaktivní chemický prvek a v přírodě se takto vůbec nevyskytuje. Můžeme ho však nalézt v kombinaci s dalšími prvky jako fluorid. 

Jaký je doporučený denní příjem fluoru

Odborníci nejsou úplně za jedno v doporučeném dávkování a tak se o něm stále dokola diskutuje. I přesto však existují doporučené hodnoty dle věku a pohlaví. Dospělé ženy by měly přijímat 3,1 miligramu denně, muži o 0,7 miligramu více. U dětí by to mělo být zhruba 2 miligramy. Je dobré vědět, že za vysoce toxické se považují dávky nad 20 miligramů.

Související pojmy:

Affiliate program