Síra

Co je to síra

Síra je minerál, který je hojně zastoupený v lidském těle, ačkoliv se o něm tolik nehovoří. V organismu člověka hraje velmi důležitou roli například při tvorbě bílkovin. Je nezbytnou součástí lidské tkáně a je přítomna v každé buňce těla. Často se o síře hovoří jako o minerálu krásy. Polovina obsahu síry v těle je v kůži, kostech a svalech, vysoká koncentrace je však také v nehtech a vlasech.

Jakou roli hraje v těle

Kromě tvorby bílkovin je síra důležitá také při regulaci genové exprese, budování a opravě DNA a v neposlední řadě tento minerál pomáhá tělu metabolizovat potravu. Nezbytná je síra také pro výrobu a recyklaci glutathionu. To je jeden z hlavních tělesných antioxidantů pomáhající snižovat záněty a předchází poškození buněk způsobenému oxidačním stresem. Dále síra pomáhá udržovat integritu pojivových tkání - šlach, vazů a kůže. Také napomáhá tvorbě kolagenu a keratinu, tedy látek, které jsou zodpovědné za kvalitu vlasů a nehtů.

Kde najdeme síru

Síru obsahuje opravdu mnoho potravin a nápojů, včetně pitné vody. Na síru je bohaté drůbeží maso, hovězí maso i orgány zvířat. Dále síru najdete ve většině druhů ryb nebo v mušlích. Obsahují ji také luštěniny. Hlavně sója, černé fazole, hrách a bílé fazole. Síra je také v ořeších, vejcích a mléčných výrobcích. Jejím zdrojem je dále sušené ovoce a některé druhy zeleniny. Tento minerál najdete také v pivu, jablečném moštu, vánu, kokosovém mléku nebo v některých kořenících přípravcích. Síra je dále přítomna v doplňcích stravy a v některých lécích jako jsou antibiotika, analgetika nebo léky proti bolesti kloubů.

Jak se projeví nedostatek síry v těle

Vzhledem ke způsobu našeho stravování prakticky nehrozí, že bychom měli nedostatek síry v těle. Kdyby k němu však přeci jen došlo, projeví se lámaovstí vlasů a jejich vypadáváním. Dalšími projevy je lámání nehtů, bolest kloubů, ekzémy a dermatitida.

Jak působí nadbytek síry v těle

Příliš velké množství síry v těle může být pro zdraví člověka nebezpečné. Vedlejším účinkem může být průjem. Řídkou stolici může způsobit například voda s vysokým obsahem síry. Takovou vodu většinou poznáte nepříjemnou chutí a zvláštním zápachem připomínajícím zkažené vejce. Velké množství síry v těle může způsobit také zánět střev. Nadbytek síry může také zvýšit riziko srdečních onemocnění.

Síra v suplementech

Síru v doplňcích stravy najdeme především ve formě DMSO (dimethylsulfoxid) a v MSM (metylsulfonylmetan). Na trhu jsou doplňky stravy, které obsahují pouze samotné MSM nebo existují také komplexnější přípravky. Ty obsahují také chondroitin, glukosamin a případně žraločí chrupavku. Komplexní výživy mají tu výhodu, že obsahují látky, které jsou synergické a doplňují se.

K čemu je dobré MSM

Již jsme si řekli, že MSM je doplněk stravy obsahující síru. MSM se doporučuje k léčbě artritidy a jiných onemocnění kloubů a kostí, podporuje tvorbu kolagenu, je skvělý pro kožní onemocnění, má antiparazitické účinky. Je skvělý pri poruchách imunitního systému a funguje také k potlačení pálení štítné žlázy. POmáhá také k podpoře léčby onemocnění střev a ke zmírnění projevů alergií. Dále MSM potlačuje příznaky chrápání a syndrom karpálního tunelu.

Affiliate program