Chrom

Co je to chrom

Chrom je stopový prvek. Jde o minerál, který hraje roli ve způsobu, jakým lidské tělo štěpí bílkoviny, tuky a sacharidy. Ačkoliv nejde o esenciální minerál, je dobré ho do jídelníčku zařadit. Chrom se vyskytuje v několika formách, v potravinách se vyskytuje jako trojmocný chrom

Jaké má chrom výhody pro tělo

Chrom umí pomoci snížit hladinu triglyceridů a zvýšit hladinu dobrého cholesterolu. Umí také zlepšit citlivost na inzulín u lidí, kteří mají diabetes. Důležité je vědět, že přirozená absorpce chromu je nízká. Lidské tělo umí vstřebat a zpracovat jen necelé 2,5 % přijatého minerálu ze stravy. Chrom v podobě potravinových doplňků může pomoci při hubnutí, jelikož dokáže snížit pocit hladu a chutí.

Jaké jsou zdroje chromu

Skvělým zdrojem chromu je hroznová šťáva. Obsah chromu v ní se však může lišit v závislosti na výrobních procesech. Hroznová šťáva obsahuje i vitamín C, který zvyšuje vstřebávání chromu v těle. Chrom do svého těla dostanete také konzumací celozrnných výrobků. Dalším bohatým zdrojem chromu jsou pivovarské kvasnice. Chrom obsahuje také pomerančová šťáva, rajčatová šťáva, hovězí maso, jablka nebo zelené fazolky.

Jak se projevuje nedostatek chromu

Organismus umí zpracovat jen velmi malé množství chromu. Přesto je však jeho nedostatek vzácný. Projevy nedostatku chromu:

  • bolest hlavy,
  • nižší energie,
  • neklid,
  • nevolnosti,
  • podrážděnost,
  • mravenčení končetin,
  • depresivní nálady.

Snížené množství chromu v těle také může vést ke zhoršené toleranci glukózy.

Jak se projevuje předávkování chromem

Pokud byste přijímali velké dávky chromu ve formě doplňků stravy, můžete si přivodit žaludeční potíže. Dále může velké množství chromu v těle způsobit nízkou hladinu cukru v krvi, ale také záněty kůže a poškození ledvin či jater.

Jaké je doporučené dávkování chromu

Chromu naše tělo potřebuje opravdu málo, dávky se tak uvádějí v miliontině gramu. Děti do tří let by měly konzumovat 11 μg za den, děti do osmi let 15 μg denně. Děti do třinácti let pak 25 μg denně a dospívající 35 μg za den. Stejné množství je vhodné pro muže do 50 let. Starší muži by měli konzumovat jen 30 μg chromu denně. U žen je vhodné množství 25 μg do 50 let, 20 μg nad 50 let. Doporučená denní dávka pro těhotné ženy je 30 μg denně a pro kojící dokonce 45 μg denně.

Jak doplnit chrom do těla

Pokud vám nestačí pestrá strava, pak je vhodné sáhnout po potravinových doplňcích. Ideální je chrom užívat společně s vitamínem C a vlákninou. Naopak se nehodí užívat chrom společně se zinkem, vápníkem nebo železem. Tyto minerály totiž znesnadňují jeho vstřebávání. Chrom se prodává ve formě tablet, ale můžete si koupit také chrom ve spreji nebo chromový olej.

Affiliate program