Zázvor

Co je to zázvor

Zázvor je koření, které se získává z kořene stejnojmenné rostliny. Má okrově žlutou barvu, někdy se může barvit také do červena. Jeho chuť je výrazná a aromatická, mnohdy až ostrá, zejména ve velkém množství. Kromě toho, že jde o koření, které se používá zejména v orientální kuchyni je používaný v léčitelství. Původ má tato rostlina v teplých částech Asie a dnes se mnohem častěji pěstuje v Jižní Americe, Africe a na Středním východě. Zázvor se používal už v dobách starého Egypta, Říma a Řecka. Znát ho můžete také pod názvem zázvor pravý, zázvor lékařský, ginger nebo Zingiber officinale.

Jaké má zázvor účinky

Zázvor má protizánětlivé účinky a také je antibakteriální. Pomoci může při nevolnostech způsobených cestováním nebo těhotenstvím, ve své podstatě také při všech dalších žaludečních potížích. Používá se také při léčbě rýmy nebo chřipky. Zázvor také dokáže pomoci s redukcí váhy a s vysokým cholesterolem. Je to přírodní afrodiziakum, podporuje obranyschopnost organismu i chuť k jídlu. Prohřívá tělo, podporuje ledviny, paměť a má pozitivní účinky na smysly. Zázvor podporuje i zdraví vlasů a jejich lesk. Používá se také při operačních zákrocích. Výzkum prokázal, že je to také skvělá pomoc při prvních dnech menstruace. Zázvor je také zdrojem mnoha vitamínů: A, B1, B6, C a E. Obsahuje také sodík, draslík, fosfor, vápník, hořčík a železo.

Jaké účinky vědci vyvrátili

Výzkumy, které byly provedené, ukazují, že zázvor pravděpodobně nesnižuje svalovou bolest během a po cvičení. Stejně tak nemusí pomoci při kinetóze, přitom však byl v jednom z výzkumů účinnější než lék určený na snížení žaludečních potíží spojených s cestováním.

Jaké má zázvor vedlejší účinky

Ačkoliv by se mohlo zdát, že je zázvor opravdu úžasný, spoustu lidem způsobuje vedlejší účinky. Ty se projevují zažívacími obtížemi, bušením srdce nebo pálením žáhy. Z toho důvodu se také nedoporučuje, aby ho užívaly malé děti. Těhotné ženy ho musí konzumovat s mírou a ideálně po konzultaci se svým ošetřujícím lékařem. Nevhodný je zázvor pro diabetiky a také pro osoby, které užívají léky na snížení krvácení, na srdce nebo překyselený žaludek.

Jak se zázvor používá

Používat ho můžete čerstvá, ale také sušený nebo kandovaný. Nejčastější formou je právě sušený zázvor ve formě koření. Přidává se například do směsi kari. V pokrmech pak zázvor ovlivňuje proces zažívání a stimuluje proces trávicích šťáv. Čerstvý zázvor se pak používá hlavně jako lék, především ve formě čaje. Lze ho nakrájet na plátky nebo nastrouhat. Při bolestech v krku se doporučuje kousky zázvoru žvýkat. Zázvor lze také nakládat do medu nebo cukru, případně do alkoholu. Často je součástí pochutin, lihových nápojů nebo potravinových doplňků.

Kde se ještě zázvor používá

Zázvor je také hojně zastoupený v kosmetických produktech, a to i v parfémech. Používá se hlavně pro své dezinfekční účinky a prokrvení pokožky.

Jaká je doporučená denní dávka

Obecně by dávka zázvoru za den neměla překročit 4 gramy, v těhotenství je vhodné užívat čtyřikrát denně 250 miligramů v kapslích. Do odvaru čaje je vhodné dát 4 gramy na litr čaje. Děti do dvou let by zázvor neměly užívat vůbec, starší děti mohou maximálně třetinu dávky pro dospělých a je nutné brát ohled na hmotnost.

Co je to gingerol

Jde o aktivní složku zázvoru. Ta předurčuje jeho chuť a má terapeutické účinky. Jde o organickou sloučeninu podobné kapsaicinu a piperinu. Má podobu žlutého oleje. V současné době se tato látka zkoumá také z hlediska pozitivního vlivu na nádorová onemocnění.

Affiliate program