Hořčík neboli Magnesium

Co je to hořčík neboli magnesium

Hořčík jinak nazývaný také magnesium je minerál, který je nezbytný pro správnou funkci nervového systému. Jeho největší podíl je v kostech, zubech, ale nachází se také ve svalech, krevním séru i tukové tkáni. Hořčík v podstatě potřebuje každá lidská buňka. Tento minerál se podílí na enzymatických reakcích. Je tedy důležitý pro svaly a jejich kontrakce i pro přenos nervových vzruchů. 

Jaké jsou zdroje hořčíku

K hlavním zdrojům se řadí ořechy, ale také některé druhy zeleniny (květák, kapusta, okurka, špenát, rajčata) a minerální vody. Magnesium najdete v ovoci (meruňky, datle, švestky, jablka, banány). Jeho zdrojem jsou také luštěniny. Hořčík se nachází také v celozrnném pečivu, těstovinách nebo vejcích. Obsahují ho také mléčné výrobky a některé druhy masa. Zejména hovězí, vepřové, tuňák nebo losos. Kromě minerálních vod ho najdete také v dalších nápojích. Zdrojem je káva, červené víno, bylinné čaje a ovocné šťávy (mrkvová, pomerančová, citronová).

Jak se projevuje nedostatek hořčíku

Magnezium má v těle významnou roli a jeho nedostatek se může projevit podrážděností a náladovostí. Kromě toho můžete pocítit také svalové křeče nebo třes. Může dojít také k bušení srdce a objevit se může pálení nebo brnění kůže. Nedostatek hořčíku může být také příčinou migrén. 

Jeho nedostatek snižuje kognitivní funkce. Při jeho deficitu mohou lidé pozorovat dlouhodobý pocit únavy a vyčerpání. Často vede také ke kardiovaskulárním onemocněním. Jeho deficit může být také příčinou vysokého krevního tlaku, cukrovky nebo řídnutí kostí. Hovoří se o něm také ve spojitosti s úzkostmi. 

Kdo trpí nedostatkem magnesia

Nedostatkem může trpět v podstatě kdokoliv. Je to totiž nejdeficitnější minerál, který si tělo neumí vyrobit samo. Jeho potřeba je zvýšená v období těhotenství a také se zvyšuje se stoupajícím věkem. Zvýšenou potřebu hořčíku kromě toho mají sportovci, alkoholici, diabetici, lidé užívající diuretika nebo nadměrně se potící jedinci. 

Bylo zmíněno, že vyšší dávky hořčíku by měly přijímat těhotné ženy. Jde totiž o prvek, který je zásadní pro vývoj miminka. Navíc také eliminuje těhotenské nevolnosti a funguje jako prevence proti rozvoji preeklampsie. Stejně důležitý jako v těhotenství je také u kojících žen. Na počátku života totiž kojenci přijímají tento minerál jen z mateřského mléka, stejně jako další vitamíny, minerály a živiny

Jaké jsou účinky v těle

Magnesium je důležité pro spoustu procesů. Hořčík přispívá ke snížení únavy a řídí správnou činnost nervové soustavy. Má protikřečový účinek, pozitivní vliv na krevní tlak a zlepšuje trávení. Dále podporuje činnost imunitního systému, přispívá ke zdraví kostí a zubů. Magnezium také mírní podrážděnost, nervozitu, bolesti hlavy a migrény. Pomáhá se syndromem neklidných nohou. Pro ženy má ještě další výhody. Snižuje u nich riziko náhlého srdečního selhání a může jim pomoci s menstruačním syndromem. 

Související pojmy:

Affiliate program