Kalcium neboli Vápník

Co je kalcium neboli Vápník

Vápník je minerál, který je nezbytný nejen v období růstu, ale po celý život. Latinsky se vápník nazývá Calcium. Tento minerál je v lidském těle zastoupený v největší míře. Jde o základní stavební kámen kostí a zubů. Důležitý je však i pro další procesy v lidském těle jako je funkce svalů, srážlivost krve, přenos nervových vzruchů nebo pohyblivost spermií.

Jaká je doporučená denní dávka

Pro dospělé jedince je doporučená dávka 1000 miligramů denně. Některé skupiny osob však vyžadují mnohem větší množství. Patří k nim dospívající mládež, starší lidé a postmenopauzální ženy. 

Kde najdete vápník

Vápník se přirozeně objevuje v různých potravinách. Vysoký obsah kalcia má mléko a mléčné výrobky jako jsou sýry, jogurty a další. K dispozici je však i dostatečné množství nemléčných výrobků, které calcium obsahují. Velký obsah vápníku mají například různá semena. Vhodný je mák, ale také chia semínka. Vápníkem jsou nabité také sardinky nebo konzervovaný losos. Slušné množství kalcia mají také některé druhy fazolí nebo čočky. Pokud chcete do těla doplnit calcium, můžete to udělat také konzumací mandlí nebo listové zeleniny. Zdrojem vápníku je také rebarbora. 

Vápník můžete do těla dostat také pomocí doplňků stravy. Nejčastěji se prodává citrát vápenatý, glukonát vápenatý nebo laktát vápenatý. Vhodné je užívat calcium společně s vitamíny D a K. Jedině tak mají ten nejlepší účinek. 

Jak se projevuje nedostatek 

Nedostatek vápníku je také označovaný jako hypokalcimie. Obvykle je to stav spojovaný také s vitamínem D. U dětí se může projevit nemocí zvanou křivice a u dospělých řídnutím kostí. Jeho nedostatek je častý při onemocnění ledvin, slinivky břišní, nedostatku hořčíku nebo vitamínu D nebo při špatné funkci příštítných tělísek.

Příznaky nedostatku kalcia mohou být neurologického rázu. Dále může dojít k svalové bolesti a křečím, zhoršení zraku nebo brnění rtů a jazyka. Při nedostatku vápníku hrozí výskyt zubního kazu a zvýšené je také riziko zlomenin kostí. 

Jak se projevuje nadbytek

Tento stav se nazývá také hyperkalcemie. Zvýšená koncentrace kalcia v krvi může být závažný. Vysoké dávky kalcia mohou být důvodem vzniku ledvinových kamenů nebo usazování vápníku na stěnách cév. Projevy mohou být zpočátku nenápadné. Hyperkalcémie se projeví zažívacími potížemi jako je nevolnost, zvracení a zácpa. Člověk může být apatický a vyčerpaný. Mohou se však objevit také psychické poruchy. Časté jsou také bolesti kostí, jelikož dochází k jejich odvápňování. Nedostatek vápníku může být spojovaný s močovými kameny a ledvinovými kolikami. Dojít může k žaludečním vředům nebo akutnímu zánětu slinivky břišní. Tolerance hladiny vápníku v těle je přitom velmi individuální.

Související pojmy:

 

Affiliate program