Chlor

Co je to chlor

Chlor je jeden z minerálů, jde o halogenový prvek, který nese latinský název chlorum. Lidský organismus obsahuje asi 80 gramů chloru. Sám o sobě je chlor plyn, který je jedovatý a toxický. Má světle zelenou barvu a charakteristický štiplavý zápach. V takové podobě se však tento prvek v těle nevyskytuje. Pro tělo je důležité ho přijímat ze správných zdrojů, nikoliv jako chemické látky. Chlor do těla přijímáme nejčastěji společně se solí. V těle se následně vstřebává ve střevech a vylučovaný je společně s močí a částečně stolicí. U kojících žen je vylučován také mlékem ve formě chloridu sodného.

Jaký je význam chloru pro tělo

Chlor se v těle vyskytuje společně se sodíkem a oba tyto prvky se starají o distribuci tekutin do buněk a kolem nich. Chlor je nezbytný pro zachování acidobazické rovnováhy. Dále podporuje normální funkci jater, reguluje rovnováhu vody v těle a pomáhá z organismu odstraňovat odpadní látky. Chlor také přispívá ke správnému trávení, je součástí žaludečních šťáv.

Jaká je doporučená denní dávka

Příjem chloridů by se měl pohybovat okolo 1,5 a 2 gramů denně. Pro jednotlivé věkové skupiny obyvatel však není denní dávka nijak specifikovaná.

V jakých potravinách je chlor

Již jsme zmínili, že hlavním zdrojem chloru pro lidské tělo je chlorid sodný, tedy kuchyňská sůl. Ta je často přidávána do nejrůznějších hotových výrobků. Mnoho soli najdete v masných výrobcích, uzeninách, sýrech nebo chlebu.

Jak se projeví nedostatek chloru

Nedostatek chloru v těle se objeví v případě, že dlouhodobě úplně vynecháváte sůl ze své stravy. Dále se může objevit v případě dlouhodobého průjmu nebo zvracení. Nedostatek chloru může vzniknout také v případě nadměrného pocení a při dehydrataci. U starších osob jsou velmi často příčinou nedostatku tohoto minerálu diuretika, tedy odvodňující léky. Se ztrátou minerálů z těla může souviset také Bartterův syndrom, Addisonova nemoc nebo neléčená cukrovka. Když je v těle nedostatečné množství chloru, netvoří se dostatek žaludečních kyselin a to vede ke zhoršení trávení. Vzniknout mohou svalové slabosti, únava a zmatenost. Starší lidé trpí také na motání hlavy a kolapsy. V extrémních případech může dojít k otoku mozku a ohrožení na životě.

 

Jak doplnit chloridy do těla

Je to poměrně jednoduché. Chlor můžeme do těla doplnit pomocí stravy. Obsahují ho prakticky veškeré potraviny a také minerální vody. Rychlou možností, jak tělo zásobit chloridy je nitrožilní infuze.

Jak se projeví nadbytek chloru

Pokud ve stravě přijímáte nadbytek soli a s ní i nadbytek chloru, můžete trpět vysokým krevním tlakem. Následkem pak mohou být ischemické choroby srdeční nebo cévní mozkové příhody. V případě nadměrného užívání soli může dojít také k zánětům sliznice žaludku, jelikož v takovém případě žaludek produkuje nadbytečné množství žaludečních šťáv. Také může dojít k tvorbě ledvinových kamenů nebo ke zvýšené lámavosti kostí. Tyto zmíněné potíže však větší měrou způsobuje nedostatek sodíku.

Kdy je chlor pro tělo toxický

Pokud člověk vdechne chlor jakožto chemický plyn, může to dopadnou opravdu špatně. Chlor je totiž dráždivá a toxická látka, který může dráždit sliznice a v horším případě poleptat plicní tkáně. Jak se projeví otrava chlorem? Podrážděnými dýchacími cestami, obtížným dýcháním, kašlem a sípáním, podrážděním očí a kůže, bolestí v krku a tlakem na hrudi. Pokud byste chlor vdechovali v nízkých koncentracích dlouhodobě, může dojít k chronické toxicitě a nevratnému poškození jater, ledvin, žaludku a jiných orgánů. Za smrtelnou dávku je považované vdechnutí chloru při koncentraci 5,6 mg v litru vzduchu po dobu deseti minut.

Affiliate program