Hypovitaminóza

Co je to hypovitaminóza

Tento pojem znamená jednoduše řečeno nedostatek vitamínů. Jde o chorobný stav, který způsobí nedostatek určitého vitamínu nebo více vitamínů. V naší republice se často vyskytuje u osob se špatným stravováním. Tedy u lidí s poruchou příjmu potravy, onemocněním trávicího ústrojí nebo u alkoholiků. Horší formou je avitaminóza.

Jaké jsou příčiny nedostatku vitamínů

Logicky je hlavní příčinou nedostatku vitamínů jejich nedostatečný příjem z potravy. Problém však může být také v narušeném vstřebávání živin v trávicím traktu. Pokud jde o vitamíny rozpustné v tucích, pak mohou být ohroženi lidé s poruchami vstřebávání tuků. Naopak vitamíny rozpustné ve vodě mohou z těla odcházet při dialýze. U relimentačního syndromu zase vzniká akutní nedostatek vitamínů skupiny B. 

Jaké vitamíny chybí nejčastěji

Nejčastěji se setkáváme s nedostatkem vitamínů skupiny B. Lidem velmi často chybí thiamin, riboflavin, niacin, kyselina pantotenová, pyridoxin, kyselina listová i kobalamin. Další vitamín, který často lidem chybí je vitamín C. Často se však můžete setkat také s hypovitaminózou vitamínů A, D, E nebo K. 

Jak se projevuje nedostatek vitamínů

Obecně se nedostatek vitamínů projevuje únavou nebo oslabenou imunitou. Nedostatek vitamínů A se pak projevuje potížemi se zrakem či pokožkou. Hypovitaminóza vitaminu C se projeví zánětem dásní, zhoršeným hojením ran nebo krvácením z nosu. Deficit vitamín ůD poznáte podle bolestí kloubů a kostí, únavou a potížemi s pamětí. Nedostatek vitamínu B2 se nejčastěji pozná popraskanými rty, kyselina listová se spojuje s potížemi s dásněmi a dušností, nedostatek vitamínu B12 způsobuje anémii, závratě i arytmie.

Affiliate program