Adrenalin

Co je to adrenalin

Adrenalin je hormon a také neuromediátor. Produkuje ho dřeň nadledvin a vyskytuje se také v některých částech centrálního nervového systému. Můžete se setkat také s označením epinefrin nebo hormon strachu či útěku. Adrenalin je nepodstradatelný při stresových reakcích našeho organismu. Obecně má adrenalin pozitivní vliv na psychiku. Adrenalin používají také lékaři, a to při resuscitaci. 

Jak v těle působí adrenalin

Adrenalin má vliv na několik orgánů lidského těla. Díky adrenalinu pracuje srdce intenzivněji a také rychleji. Vlivem adrenalinu se zužují periferní cévy a krevní oběh se soustřeďuje v důležitých orgánech jako jsou plíce, srdce a mozek. Adrenalin také zlepšuje ventilaci plic, dokáže rozšířit zornice a jeho vlivem se také více potíme. Díky tomu, že vlivem adrenalinu dostáváme do krve větší množství glukózy jsme také posílení k většímu výkonu. 

Jak vědomě snížit hladinu adrenalinu

Hladinu tohoto hormonu můžete snížit díky dechovým cvičením. Důležité je nadechnout se dlouze nosem a vydechnout ústy. Ideální je, pokud budete dýchat takzvaně do břicha. Svou roli hraje také spánek. Ten vám totiž pomůže od úzkostí a navíc dopomůže k minimálnímu kolísání hladiny adrenalinu v těle. Vhodné je také udělat změny ve své stravě. Pro snížení hladiny adrenalinu je ideální vynechat sladké a obecně veškeré potraviny s obsahem cukru.

Jak bezpečně zvýšit hladinu adrenalinu

Zvýšení adrenalinu v těle může být užitečné v případě, že potřebujete dodat další energii pro cvičení, případně potřebujete například zvládnout nějakou zkoušku. Pomoci může cvičení, kdy budete používat několik svalů současně a intenzitu cvičení budete měnit v krátkých časových intervalech. Vhodná je jízda na kole nebo spinning. Pomoci může také švihadlo nebo sprint. Stejně jako u snižování může pomoci strava. Hladinu adrenalinu zvýší například vhodně zvolená snídaně. Ta by měla obsahovat ovoce a ořechy. Vhodné jsou zejména potraviny bohaté na vítamíny A, vitamíny B, a vitamín C. Skvělým způsobem jak zvýšit adrenalin je také konzumace čajů, a to ideálně z lékořice nebo kustovnice. Pomoci může také nějaký šok v podobě adrenalinového zážitku. 

Jaké jsou hladiny adrenalinu v těle

V případě, že je člověk v klidu, je hladina adrenalinu v krvi obvykle okolo 10 nanogramů na litr. Pokud se však dostanete do stresu, může se jeho hladina zvýšit až na 500 nanogramů na litr. Při sportovním výkonu pak bývá hladina zhruba na 50 nanogramech na litr krve.

Související pojmy:

Affiliate program