HMB

Co je HMB

HMB je zkratka beta-hydroxy-beta-methylbutyrátu. V lidském těle se tato látka tvoří z aminokyseliny leucinu, který je známý jako doplněk stravy. HMB je zodpovědný za některé příznivé účinky bílkovin a leucinu ve stravě. Tato látka může být velmi důležitá pro snížení odbourávání svalových bílkovin. HMB tělo produkuje přirozeně a může se také užívat jako doplněk stravy, který je přínosný pro svaly. 

Kdy bylo HMB objevené

K objevu této látky došlo v 80. letech. Používala se jako stimulační prostředek pro růst hospodářských zvířat. V té době se pochopitelně ještě neuvažovalo o tom, že by ho lidé konzumovali jako doplněk stravy. Jako suplement se začal objevovat o desetiletí později. 

Jaké má HMB benefity

HMB zvyšuje bílkovinou syntézu a také snižuje štěpení proteinů. Kombinace anti-katabolického a anabolického účinku způsobí, že budete vaše svaly i sílu budovat mnohem efektivněji. HMB navíc podle výzkumů dokáže zvýšit sílu i bez tréninku. HMB se používá také ke regeneraci po tréninku. Může pomoci od bolesti a zkrátit dobu potřebnou k regeneraci. Tím umožní tento doplněk stravy častější tréninky. Největší předností je však schopnost vytvoření pozitivní svalové bilance. 

  • skvělý pro časté tréninky
  • hodí se pro silově zaměřené tréninky
  • má vliv na svalovou sílu
  • pomáhá udržet formu
  • doplňuje se s kreatinem

Jaké potraviny obsahují HMB

Jak již bylo řečeno, HMB vzniká z leucinu. Pokud tedy chcete zvýšit jeho procento v těle, měli byste konzumovat potraviny, které mají vysoký podíl leucinu. Ten mají potraviny s vysokým obsahem proteinů. Leucin najdete jak v živočišných, tak v rostlinných potravinách. Bohužel je však jen 5 % leucinu přeměněno na HMB. Pokud tedy chcete do svého těla dostat dostatek této látky, jsou vhodnou volbou potravinové doplňky. 

  • ryby
  • sýr
  • vejce
  • sójový proteinový prášek

Jak se užívá HMB

Doporučená denní dávka je 1 gram této látky denně. Rozdělená by však měla být do několika menších dávek. Konzumovat by se měli asi hodinu před tréninkem, poté po tréninku a zbytek během dne rovnoměrně. Vždy ideálně na lačno. 

Jaké je další využití

V poslední době se hovoří o možnosti využívat HMB při kachexii. A to jak při léčbě, tak jako prevence. U pacientů s rozvinutým tumorem byl po měsíci užívaání spoečně s dalšími látkami zjištěný přírůstek tělesné hmotnosti. Při podávání HMB lidem s polytraumaty došlo ke zlepšení dusíkové bilance.

Affiliate program