MSM

Co je MSM

Methylsulfonylmethan. Takto krkolomný je celý název sloučeniny, která je běžně známá jako MSM. Jde o sloučeninu síry. Najdete ji v rostlinách, ale i zvířatech nebo lidském těle. Jde o prášek, který je prakticky bez barvy, chuti i zápachu. Je dobře rozpustný. Tělu dodává základní minerální živinu, kterou je síra. Díky ní se v těle tvoří další chemikálie. 

MSM pochází z oceánů. Plankton uvolňuje sloučeninu síry do vody. Ta se převede na těkavou sloučeninu síry a uniká do atmosféry. Na zem se vrací s deštěm a shromažďuje se v rostlinách. Bohužel však i nejbohatší zdroje MSM ho obsahují málo. 

Jak MSM prospívá tělu

MSM se hojně využívá při bolestech kloubů. Často je doporučováno po zlomeninách. Methylsulfonylmethan totiž snižuje zánět v kloubech. Také může pomoci snížit zánětlivé či alergické reakce na některé potraviny a může pomoci obnovit střevní výstelku. Na síře je závislý také glutathion. Je to jeden z nejdůležitějších antioxidantů v těle a bez síry nemůže fungovat. MSM může také urychlit zotavení po cvičení, protože dokáže snížit stres i poškození svalů. Dále může pomoci s posílením imunitního systému. A v neposlední řadě může být MSM prospěšné pro zdraví pokožky. 

Jaké jsou vedlejší účinky

Obecně je MSM dobře tolerované a vedlejší účinky jsou minimální. Někteří lidé samozřejmě mohou zaznamenat mírné reakce, v případě, že jsou na tuto sloučeninu citliví. Může jít o nevolnosti, nadýmání nebo průjem. Někteří lidé po konzumaci zaznamenali také únavu, bolesti hlavy, nespavost, zhoršení soustředění nebo alergie. Pokud si MSM aplikujete na kůži, může způsobit podráždění. MSM by se také nemělo míchat s alkoholickými nápoji. 

Jak působí s vitamínem C

MSM společně s vitamínem C se v lidském těle podílí na mnoho procesech. Vzájemně se doplňují. Z toho důvodu je vhodné společně s práškem MSM užívat také vitamín C. Společně se tyto látky podílí na: 

  • posilování imunity
  • udržování zdraví všech žil
  • syntéze kolagenu
  • produkci nových buněk
  • působí antioxidačně a neutralizují volné radikály

Jak působí s jinými látkami

Vědecké výzkumy neprokázaly žádné interakce s léky, bylinkami nebo doplňky stravy. Důležité je však kupovat doplňky stravy od renomovaných výrobců, jelikože některé neověřené doplňky mohou být kontaminované jinými látkami. 

Jak vypadá MSM jako doplněk stravy

MSM se prodává ve formě prášku. To je asi nejčastější varianta. Lze ho však sehnat také jako kapalinu, kapsle nebo tablety. Užívá se perorálně nebo je aplikovaný na kůži.

Pro koho se nehodí

Vzhledem k tomu, že o MSM není dostatek spolehlivých informací, nedoporučuje se, aby ho užívaly těhotné a kojící ženy ani děti. Chemická sloučenina obsahuje síru, tudíž není vhodná pro osoby alergické na síru. Nedoporučuje se ani lidem s křečovými žilami nebo problémy s oběhem. Užívání MSM by se však měli vyhnout lidé, kteří si ředí krev. Opatrní by měli být také cukrovkáři, lidé závislí na alkoholu a pacienti s onemocněním jater.

Související pojmy:

Affiliate program