Vitamín H

Co je to vitamin H?

Vitamín H je známý jako biotin, případně ho můžete znát pod značkou B7. Patří do skupiny vitagenů a je součástí mnoha živých buněk. Vitamínu H se také přezdívá vitamín krásy. Je to ve vodě rozpustný vitamín a zároveň jde o růstový hormon.

Jakou má vitamin H funkci v těle

Biotin tělu pomáhá metabolizovat tuky a cukry. Z toho důvodu je důležitý pro vznik energie. Často je spojovaný také se správnou funkcí nervového systému. Funguje jako koenzym a ve společnosti chromu je nápomocen při hubnutí. Tělu také pomáhá zpracovávat glukózu nebo bílkoviny. Biotin má vliv na hladinu krevního cukru a ovlivňuje i hladinu cholesterolu. Je důležitý pro zdraví nehtů a vlasů. Prospěšný je rovněž pro pokožku.

Jaké jsou zdroje biotinu

Biotin dokáží vytvářet bakterie ve střevech a je také součástí mnoho pokrmů. Většinou ho obsahují živočišné produkty. Největší množství vitamínu H obsahují játra. Dále je v mase, mléčných produktech, vejcích a obsahují ho také ryby. Mezi dobré rostlinné zdroje biotinu řadíme oves, banány, maliny, ořechy, avokádo nebo houby. Obsahují ho také mrkev, květák, cibule nebo okurka.

Jak se projevuje nedostatek vitamínu H

Nedostatek biotinu je vzácný, v případě, že ho člověk přijímá ze stravy málo si totiž tělo dokáže velké množství vyprodukovat samo. K projevu nedostatku může dojít u lidí, kteří jedí syrový vaječný bílek. K nedostatku může dojít také při dlouhodobém podávání některých léků s antibiotickými účinky. Pokud se objeví nedostatek biotinu, může vyvolat nervové poruchy a změny na pokožce. Pozorovat můžete záněty kůže, blednutí nebo šupinatění. Projevuje se také ospalostí nebo únavou a ztrátou tukových zásob. Později může dojít k vypadávání vlasů.

Jak se projevuje nadbytek biotinu

Vzhledem k tomu, že jde o vitamín rozpustný ve vodě ho tělo dokáže vyloučit močí. Předávkování tedy není nikterak časté. Dojít k němu může při cíleném nárazovém přijmu biotinu ve vysokém množství. V případě, že byste vyšší dávky konzumovali delší dobu může dojít k nevolnostem, zvracení nebo podráždění kůže.

Pro koho je biotin vhodný

Již jsme zmínili, že biotin je vitamín krásy. V případě, že trpíte na třepení nehtů nebo slábnutí vlasů je vhodné zvýšit jeho příjem. Případně zařadit doplňky stravy s tímto vitamínem.

Jaká je doporučená dávka

Denní doporučená dávka biotinu je 150 až 300 mikrogramů. V případě, že budete chtít doplnit biotin uměle v doplňcích stravy, stačí dávka 50 mikrogramů na den.

Affiliate program