Biotin

Co to je biotin

Biotin je také známý jako vitamín H nebo B7. Je to jeden z vitamínů B komplexu. Vitamíny z této skupiny pomáhají lidskému tělu přeměňovat potravu na energii. Slovo biotin pochází ze starověkého řeckého slova biotos. Znamená to výživa nebo také život. Vitamín H řadíme také do skupiny vitagenů. To jsou látky sloužící jako stavební materiál a zdroj energie. Je součástí mnoha živých buněk. 

Jakou má funkci

Biotin pomáhá udržovat zdravé vlasy, pokožku, ale také oči, játra nebo nervový systém. Jde také o velmi důležitou živinu v období těhotenství, je totiž velmi důležitá pro růst embrya. Funguje jako přenašeč aktivní kyseliny uhličité. Slouží k látkové výměně tuků a bílkovin. Je přítomný také při tvorbě mastných kyselin.  

Jaká je doporučená dávka

U dospívajících a dospělých osob je doporučené množství v rozsahu 30 až 100 mikrogramů biotinu denně. Jde o ve vodě rozpustný vitamín, tudíž jeho případný nadbytek tělo vyloučí společně s močí. 

Jaké jsou přírodní zdroje

Mezi přírodní zdroje vitamínu H patří žloutek, vnitřnosti jako játra a ledviny, dále ořechy či ořechová másla, sójové boby, luštěniny, květák, celozrnné potraviny a obiloviny, banány a houby. Více aktivního biotinu obsahují nezpracované syrové potraviny. Vaření může biotin zničit. 

Jak je to s nedostatkem

Nedostatek biotinu je poměrně vzácný. Peojevy se vyskytují hlavně s nadměrnou konzumací syrových vajec. V případě, že konzumujete normální stravu se příznaky nedostatku vitamínu H objevují jen vzácně například při poruchách střeva nebo při parenterální výživě. Malé množství biotinu v těle se projeví vyrážkou v obličeji, padáním vlasů nebo nerovnoměrným rozvrstvením tuku v obličeji. Dojít může také k mravenčení končetin, halucinacím a depresím. Děti mohou trpět opožděním vývoje. 

Jak je to s nadbytkem

Vzhledem k tomu, že biotin patří k vitamínům rozpustným ve vodě k jeho nadbytečnému množství v těle příliš často nedochází, jelikož ho tělo dokáže vyloučit močením. Při předávkování se však může objevit nevolnost, zvracení a bolesti břicha. Někdy se přidají také bolesti hlavy. Opatrnosti je třeba v těhotenství. 

Kdy konzumovat vitamin H

Jestliže trpíte na záněty spojivek, svalovými bolestmi, únavou nebo záněty kůže, je pro vás vhodné zvýšit denní příjem biotinu. Vitamín H totiž snižuje bolesti ve svalech a je vhodný také proti depresím. Hovoří se také o tom, že je to prevence proti plešatění. V případě, že máte pocit, že máte v těle nedostatek biotinu, poraďte se se svým lékařem a pořiďte si některý doplněk stravy.

Související pojmy:

Affiliate program