Kofein je nejvyužívanější stimulant na celém světě

Zřejmě nikoho nepřekvapí, že kofein je nejvyužívanějším stimulantem na světě. Vždyť asi 80 % dospělých jej každý přijímá do svého těla. Může jít o černý čaj, kávu nebo doplňky stravy.

Kofein tělu pomáhá

Kofein je látka, která má opravdu skvělé účinky na náš organismus. Nejen, že stimuluje mozkovou činnost a dodává tělu energii, ale také může přispět k vyšším výkonům v posilovně a může pomáhat i se spalováním tuků. Kofein je pro tělo bezpečný, pokud ho nepoužíváme nebezpečně velké množství.

Účinky v lidském těle

Kofein se dobře vstřebává v žaludku i tenkém střevě. Je známý svými povzbuzujícími účinky na mozkovou činnost a například také zvyšuje krevní tlak a produkci žaludečních kyselin. Kofein může zrychlit váš puls a zlepšit využití tukových zásob. Pochopitelně kofein může mít také neblahý vliv. A to v případě, že je nadužívaný. Pak se může objevit například neklid nebo nespavost.

Kdy není kofein vhodný:

  • pro osoby s osteoporózou
  • pro těhotné ženy
  • pro kojící ženy
  • pro děti

Kofein a sport

Ačkoliv je známých mnoho výzkumů, je role kofeinu jako přípravku zvyšujícího výkonnost stále kontroverzní. Každopádně z výzkumů vyplývá, že kofein pravděpodobně neprospívá krátkodobým a vysoce intenzivním aktivitám jako je sprint nebo intenzivní krátkodobý trénink. Naopak zvyšuje výkonnost u vytrvalostních sportovců.

V každém případě vám kofein před tréninkem dodá energii. Navíc blokuje určité receptory, které jsou zodpovědné za pocit únavy. Díky tomu dokážete udělat více opakování cviku v sérii. Kromě silového a mentálního hlediska kofein dokáže také zvýšit vytrvalost. A to dvěmi způsoby. Prvním je zvyšování spalování tuků během tréninku a druhým je zvýšení hladiny oxidu dusnatého.

Jak na příjem kofeinu

Pochopitelně na každého působí kofein trochu jinak. Obecně se však doporučuje přijmat asi 1 až 6 miligramů kofeinu na kilogram tělesné váhy pro zvýšení výkonu. Vhodné je požít ho 30 až 60 minut před tréninkem. Více kofeinu určitě neznamená, že budete mít ještě lepší výkony. Ideální je začít s malou dávkou a tu případně zvyšovat. Pozor však na nevolnosti, bolesti hlavy nebo žaludku, které vás mohou potkat, pokud na vás dávka bude vleká.

Dejte si pozor také na to, aby si váš organismus na kofein nezvykl. Je opravdu velmi návykový. Proto je vhodné ho občas vyřadit a využít například jiný stimulant. Určitě byste měli vědět, že za maximální bezpečnou dávku pro dospělého je považováno 400 mg za den. Pokud chcete využít kofein z naší nabídky, vyzkoušejte Caffeine v prášku.

 

Affiliate program