Stimulant

Co je to stimulant

Stimulanty jsou látky které mají povzbudit tělo i duši člověka. Říká se jim psychoaktivní látky a působí povzbudivě na centrální nervový systém. Tyto látky zvyšují pracovní kapacitu organismu a umožňují tělu maximální využití energetických zásob. Stimulanty lidem navozují pocit euforie, nabuzují a také zvyšují bdělost nebo soustředěnost. Oddalují nástup únavy. 

Ve sportu se užívají jejich diuretické, metabolické a nootropické účinky. Stimulanty mohou být zneužívané jako doping a to v silových i vytrvalostních disciplínách. Některé stimulanty mají potenciál k rozvoji závislosti. Dělí se na látky rostlinné povahy, živočišné povahy a látky chemického původu. Některé stimulanty jsou ze své podstaty považované za drogy. 

Jaké jsou jejich účinky

Stimulancia, jak se stimulanty také označují, mají širokou škálu účinků. Typickými účinky jsou zvýšená bdělost, výdrž, ostražitost a produktivita. Může jít také o motivaci a zvýšené nabuzení. Často stimulanty také snižují potřebu jíst a spát. Některé dokáží zlepšit náladu a odstranit úzkost. 

Jaké jsou druhy stimulantů

  • kofein - celosvětově nejvíce rozšířený stimulant
  • guarana - přidává se do energetických nápojů
  • matcha - obsahuje teoflin a theaniny, dále vitamíny, minerály, antioxidanty a animokyseliny
  • kotvičník zemní - tribulus optimalizuje výkon sportovců a urychluje regeneraci
  • taurin - používá se k podpoře tréninku a je to jedna z nejaktivnějších aminokyselin v organismu
  • l-citrulin - významně zvyšuje aerobní výkonnost a vytrvalost
  • tyrosin - je to motivační stimulant povzbuzující nabuzení, soustředění a bdělost
  • inosin - stimulant, který se užívá před tréninkem a je to přírodní sloučenina

Mezi stimulační látky však patří například také nikotin, kokain, amfetaminy a jejich deriváty nebo extáze. Tedy drogy. 

Jak se používají

Stimulanty se používají hlavně před sportovním výkonem. Zlepšují totiž významně aktivaci organismu a také koncentraci na výkon. Komplexnější produkty obsahují i vlastní energii pro výkon. Nejrychleji se vstřebává tekutá forma, vhodné jsou však také gely nebo tablety. 

Jaké jsou zakázané stimulanty

Některé přírodní stimulanty jsou považované za doping. Jdeo cathin a Lcathinon (catheduliny), efedrin (alkaloidy s obsahem fenylalkylaminu, efedrinové alkaloidy), kokain (tropanové alkaloidy), strychnin (indolové alkaloidy) a také kanabinoid THC.

Související pojmy:

Affiliate program