Chlorella

Co je to chlorella

Chlorella je mikroskopická jednobuněčná zelená řasa obsahující chlorofyl, kterou najdete ve shlucích i jednotlivě ve vodě, a to jak sladké, tak i slané. Jde o první nejjednodušší formu života s jádrem. Tato řasa má původ v Japonsku a také na Taiwanu. Chlorella obsahuje spoustu aminokyselin, ale také fosfor, hořčík, zinek, železo, draslík, beta-karoten a komplex vitamínů skupiny B. Řasa má v sobě navíc vlákninu a je také zdrojem bílkovin. Obsahuje také chlorellin, který je známý jako přírodní antibiotikum a má nejvyšší koncentraci kyseliny nukleové.

Jaké jsou účinky chlorelly

Chlorella ovlivňuje spoustu věcí v organismu. Největší předností této řasy je, že umí detoxikovat organismus. Dále má vliv na:

  • imunitu,
  • energii a vitalitu,
  • činnost střevního traktu,
  • činnost srdce a cév,
  • činnost střev a jater,
  • tvorbu hemoglobinu,
  • přirozenou obranyschopnost organismu. 

Jaké jsou přínosy chlorelly

Chlorella pomáhá z lidského těla vylučovat těžké kovy a podporuje také snižování krevního tlaku. Navíc potlačuje zánětlivé procesy a podporuje zdraví mozku. Dále snižuje hladinu cholesterolu, bojuje proti veškerým infekcím a stimuluje imunitní systém. Je to skvělá potravina vhodná pro vegetariány a vegany. Obsahuje kromě spousty minerálů také vitamín B12, který právě vegetariánům a veganům často chybí. 

Jaké jsou nežádoucí účinky chlorelly

Chlorella má většinu pozitivních vlastností. Pochopitelně však může mít také nežádoucí účinky. Ty se mohou objevit v případě, že chlorellu budou konzumovat lidé s určitými zdravotními indispozicemi jako je onemocnění žilního systému, autoimunitní onemocnění nebo hyperfunkce štítné žlázy či chronický zánět trávicího traktu. Dále chlorella není vhodná pro osoby pro transplantaci orgánů. Vhodná není ani pro ty, kteří užívají léky na potlačení imunity nebo na ředění krve. Chlorella se nedoporučuje ani těhotným a kojícím ženám nebo dětem do tří let věku. Jde o to, že neexistuje dostatek studií, které by hovořili o její bezpečnosti. Objevit se mohou také alergie. Ty se projeví dýchacími potížemi, podrážděním sliznice nebo průjmy.

Doporučené dávkování chlorelly

Chlorella je dostupná jakožto doplněk stravy. Její užívání byste měli konzultovat buď se svým lékařem nebo minimálně lékárníkem. Důležité je začít ji užívat v malých dávkách a dle uvážení pak dávky zvyšovat. V každém případě by se její příjem měl během dne rozdělit do tří dávek. Celkový denní příjem by neměl být vyšší než 6 gramů. Při užívání chlorelly nezapomeňte dodržovat pravidelný pitný režim. Na každých 15 kilogramů své váhy vypijte 0,5 litru vody. Myslete také na to, že chlorellu není vhodné užívat déle jak tři měsíce. Poté je vhodné alespoň na měsíc vysadit.

Při užívání chlorelly myslete také na to, že se nedoporučuje společně s ní užívat vitamín C. Pochopitelně můžete užívat oba doplňky stravy, ale s minimálně hodinovým odstupem a ideálně po jídle. Vitamín C by totiž mohl narušovat vazby, na které chlorella váže těžké kovy.

Jak poznat, že jsme zkonzumovali nadbytek chlorelly

Pokud konzumujete chlorellu ve větším množství, než je doporučené dávkování, můžete trpět bolestmi hlavy. Může přijít také únava, nadýmání, zácpa, vyrážka a špatné trávení. Pokud při potížích dávku sami snížíte, veškeré potíže odezní.

Affiliate program