Detoxikace

Co je to detoxikace

Detoxikace je vlastně očista těla. Jde o metodu, která se používá už tisíce let. Tělu slouží k odstranění toxických a nadbytečných látek a ke zlepšení funkcí jednotlivých orgánů. Detoxikace odstraňuje z těla odumřelé buňky a tkáně. Detoxikace těla není o hladovění, ale o odlehčení jídelníčku, dostatečném pitném režimu a pohybu. Cílená detoxikace organismu se většinou provádí dvakrát ročně na jaře a na podzim. Přirozená detoxikace probíhá v těle stále. Toxiny jsou z těla vylučované prostřednictvím různých orgánů.

Co je to přirozená detoxikace a jak probíhá

O přirozenou detoxikaci se v organismu starají játra, ledviny a střeva. Játra produkují žluč a také filtrují krev od toxických látek. Je to orgán, který dokáže oddělit prospěšné látky od škodlivých a postupně je vyloučit z těla přes ledviny, plíce a pokožku. Ledvinami prochází škodlivé látky a opouští tělo s močí.K tomuto procesu potřebují ledviny dostatečné množství vody. Pokud by tělo nemělo dostatek vody, dojde k zahuštění a ztmavnutí moči. S tím souvisí také horší vylučování toxických látek. 

Střeva zpracovávají přijatou potravu. Při špatné funkci ztěžují vylučování a vstřebání živin do těla. Na jejich stěnách mohou ulpět zbytky potravy a zahnívat. 

Jaké jsou příčiny nedostatečné přirozené detoxikace organismu

Většinu lidí trápí nedostatečná detoxikace, protože mají nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu a strava je plná nepřirozených chemikálií a dalších škodlivých látek. K nedostatečné detoxikaci však přispívá také sedavé zaměstnání, nespavost a častý stres. Pochopitelně svou roli hraje také častější konzumace alkoholu a cigaret. 

Proč využít cílenou detoxikaci

Díky cílené detoxikaci ulevíte přetíženému organismu. Nejprve dojde k podpoře činnosti jater, ve druhém kroku se pak pročistí ledviny a nakonec se detoxikují střeva. Zároveň vás detoxikace nabije novou energií a vitalitou. Při detoxu je důležité hlavně změnit stravování. Podstatný je vyšší příjem vlákniny, kterou najdete v ovoci a zelenině. Právě vláknina vyčistí obsah střev. Ideální je připravit si smoothie. K pití si dejte vodu nebo bylinkový čaj. Zapomeňte na stravu z fastfoodů a průmslově zpracované potraviny. 

Radikálnější formou detoxikace je půst. Úplný půst je vhodné dodržovat 24 hodin, maximálně pak 36 hodin. Dejte si však pozor. Půst ovlivní nejen fyzické, ale i psychické zdraví. Obvykle při půstu bolí hlava. Tělo totiž reaguje na nedostatek cukru. Po skončení začněte se stravou pozvolna, například pomocí smoothie z citrusů. 

Myslete na to, že žádná forma detoxikace se nedoporučuje při onemocnění, zánětu nebo infekci. 

Přechodné nežádoucí účinky detoxikace:

 • vyčerpání
 • bolesti hlavy
 • pocit na zvracení
 • vyrážka nebo akné
 • bolesti kloubů a svalů
 • zažívací potíže (průjem) 

Symptomy detoxikace budou postupně odeznívat s pročišťováním organismu. Zbaví tělo přemnožených parazitů a nahromaděných toxinů.

Jaké jsou nejlepší očistné byliny, potraviny a nápoje

 • Chlorella (Váže na sebe toxiny a těžké kovy.)
 • Ječmen (Zasytí a čistí zároveň a působí zásadotvorně.)
 • Ostropestřec (Účinně detoxikuje a regeneruje játra.)
 • Spirulina (Podporuje vylučování škodlivin z těla.)
 • Aloe pravá (Podporuje obranyschopnost a normální funkci trávicího traktu.)
 • Bříza bělokorá (Napomáhá normální funkci ledvin a podporuje odvodnění.)
 • Yucca (Podporuje detox trávicí soustavy.)

Smetanka lékařka (Stimuluje funkci jater a ledvin a vylučování žlučové šťávy.)

Affiliate program