Spirulina

Co je to spirulina

Modrozelená řasa, která má tvar spirály a roste ve sladké vodě. Pěstuje se takřka po celém světě od Havaje po Mexiko. Jde o fotosyntetický druh řasy, který obejvila francouzská vojska v Africe. Spirulinu řadíme mezi superpotraviny, jelikož obsahuje více než 50 % bílkovin, aktivní enzymy, vitamíny a minerály. Jde o opravdu významný antioxidant, který posiluje imunitu a zvyšuje koncentraci. Zajímavostí jistě je, že tuto řasu používá NASA pro astronauty během vesmírných misí. 

K čemu je spirulina užitečná

Vzhledem k tomu, co všechno řasa obsahuje, má vliv na naši energii. Ve spirulině jsou totiž snadno stravitelné sacharidy, které pomáhají buňkám získat energii. Navíc má spirulina protizánětlivé reakce. Spirulina dokáže zabránit přehnaným reakcím na alergeny. Jak již bylo řečeno, je tato řasa také důležitým antioxidantem. Antioxidanty ve spirulině chrání před nemocemi a viry. 

Jaké jsou vedlejší účinky

Užívání spiruliny je veskrze bezpečné, ať už užíváte prášek nebo tablety. Pochopitelně však spirulina může interagovat s jinými léky. Vhodné je vždy její užívání konzultovat s lékařem nebo svým lékárníkem. A to i proto, že pochopitelně může tato řasa také zvýšit denní dávku příjmu vitamínů a minerálů

Jak spirulinu užívat

Pokud budete mít spirulinu v práškové formě, je nejjednodušší vypít ji smíchanou s vodou. Je neochucená, ale trochu nahořklá, tudíž bude pochopitelně taková konzumace pravděpodobně trochu nepříjemná. Vhodnější je tak zamíchat prášek do smoothie nebo například džusu. Myslete na to, že spirulina změní barvu vašeho nápoje, protože je jasně zelená. 

Kdy je vhodné je užívat

Vzhledem k tomu, že jde o superpotravinu se hodí nejen při očistách organismu, ale také při dietách. Obsahuje velké množství mikroživin a dodá vašemu tělu pocit sytosti. Jako bonus však nezatěžuje trávení. Důležité je však začít ji užívat postupně. Ideální je rozložit ji mezi jídla a konzumovat ji ráno v poledne a večer. 

Pro koho je spirulina nevhodná

Vzhledem k tomu, že neexistuje dostatek výzkumů, je nevhodná pro těhotné a kojící žena a pro děti. Konzumovat by ji neměli ani lidé s onemocněním žilního systému, lidé po transplantaci orgánů nebo osoby trpící autoimunitním onemocněním. Nevhodná je také pro osoby trpící onemocněním štítné žlázy a osoby, které trpí alergií na mořské plody. 

Jaké je doporučené dávkování

Spirulinu lze užívat kdykoliv během dne. Dávkování by se mělo pohybovat od 3 do 10 gramů za den. Během studií však byly testované i vyšší dávky a ani 30 gramů spiruliny denně nepřineslo s sebou žádné negativní účinky. 

Jak je to s předávkováním spirulinou

Spirulinu můžete bez obav užívat dlouhodobě. Je to totiž přírodní produkt, který neobsahuje žádné chemické látky. Tím pádem nehrozí, že byste se tímto doplňkem stravy mohli předávkovat. Spirulinu můžete používat také do tepelně zpracovaných jídel. Je však třeba počítat s tím, že tepelnou úpravou pochopitelně snížite její nutriční hodnotu. Pokud ji tedy chcete přidávat do jídla, je vhodnější to udělat až před servírováním. 

Jaké jsou nežádoucí účinky

Ve výjimečných případech se mohou objevit nežádoucí účinky jako je nespavost, zvýšená žízeň, žaludeční potíže nebo zrychlený tep.

Affiliate program