Makroživina

Makroživina

Co je to makroživina

Jsou to látky, které tělu dodávají energii. Tělo je potřebuje přijímat ve velkém množství, proto se jim říká makroživiny. Organismus jich pro správné fungování potřebuje desítky až stovky gramů během jednoho dne. Mezi makroživiny patří bílkoviny, sacharidy a tuky

Jaké jsou základní makroživiny

Jak již bylo řečeno jsou to sacharidy, které tělu dodávají až 70 % energie. Sacharidy jsou rychlým zdrojem energie, ale také jejím zásobním zdrojem. Bílkoviny jsou charakterizované jako základní stavební kámen těla. Důležité jsou pro růst a také údržbu tkání v těle. Nezbytné jsou pro kůži, svalová vlákna i hormony. Tuky jsou pro tělo důležité jako rozpouštědlo některých vitamínů. Jde o koncentrovaný zdroj energie. Tuk je navíc nositelem chuti v jídle. 

Jaké markoživiny tělo nepotřebuje

Mezi makroživiny můžeme zařadit také alkohol. Ten však lidské tělo k ničemu nepotřebuje. Je třeba vědět, že alkohol je tučný a obsahuje prázdné kalorie. 

Jaké makroživiny nedodávají energii

K makroživinám se občas řadí také voda. Ta je sice pro tělo velmi důležitá, dá se říci nezbytná, nicméně nedodává energii. 

Jak se projevuje nedostatek

Nedostatek makroživin se může projevovat různě. Pokud budete přijímat malé množství proteinů, projeví se to například lámavostí nehtů a padáním vlasů. Vzhledem k nedostatku keratinu budou navíc vlasy bez lesku a velmi slabé. Objevit se mohou otoky obličeje, očí a končetin. Nedostatek sacharidů může vést k takzvané ketóze. Je to stav, kdy lidské tělo pálí tuky uložené do zásoby. Tím získává potřebnou energii. Ketóza však může mít i vedlejší účinky jako je točení hlavy, bolesti nebo nevolnosti. Ani bez tuků neumí tělo fungovat správně. Při nedostatku zdravých tuků v potravě degeneruju kůže i vlasy a může dojít k oslabení imunitního systému. Dochází také ke ztrátě hmotnosti a regenerace po případné nemoci tělu trvá mnohem déle. 

Jak se projevuje nadbytek makroživin

Nadbytek bílkovin může vést k zažívacím problémům, bolestem hlavy i dehydrataci. Často se objevuje zápach z úst, přibírání na váze a mohou se také dostavit změny nálad. Nadbytečné množství sacharidů v těle se změní v tuk a pak vzniká obezita. Sacharidy mají také vliv na výskyt zubního kazu. Nadbytek sacharidů má také vliv na zvýšenou potřebu vitamínu B1. Velké množství přijímaných tuků z potravy se projeví obezitou. Tučná strava může mít za důsledek také řadu onemocnění a civilizačních chorob. Tuk se v těle ukládá nejen pod kůží, ale také v okolí vnitřností.

Affiliate program