Synefrin

Co je synefrin

Synefrin je sloučenina, která se vyskytuje v oplodí pomerančovníku hořkého, který je známý také jako zelený pomeranč nebo Citrus autantium. V čínské medicíně je toto ovoce známé jako zhi shi.  Synefrin se objevuje také pod názvem oxedrin, případně symphatol.

Je to látka alkaloidní povahy, která je bezbarvá, krystalická a rozpustná ve vodě. Synefrin může být účinný při snižování chuti k jídlu.§

Strukturou je podobný efedrinu, což byl oblíbený lék na hubnutí. Používání efedrinu však bylo v roce 2004 zakázáno kvůli závažným vedlejším účinkům. Na rozdíl od efedrinu nemá tato sloučenina nežádoucí účinky. Synefrin působí v těle selektivně

Jak funguje synefrin

Hořký pomeranč pravděpodobně podporuje hubnutí tím, že zvyšuje bazální metabolismus a tím stimuluje odbourávání tuků a potlačuje chuť k jídlu. Jde o středně silný stimulanty. Funguje na stejném principu jako například kofein. Při jeho konzumaci tedy dochází k navýšení okamžitě využitelné energie. Za tento efekt je zodpovědná specifická stimulace adrenergních receptorů. Díky tomu dochází ke stimulaci tukového metabolismu prostřednictvím navýšené termogeneze. 

Jaké jsou nežádoucí účinky

Někteří lidé zaznamenali zvýšenou srdeční frekvenci a zvýšený krevní tlak. Objevila se také úzkost. Není však zcela jasné, zda za těmito vedlejšími příznaky stojí samotný synefrin nebo šlo o nešťastnou kombinaci s jinými stimulanty. Při testech, které byly provedené i na lidech, nebyly zpozorované žádné nežádoucí vedlejší účinky. A to ani na srdeční činnost ani na psychiku testovaných osob. 

Jaké je doporučené dávkování

Při testech bylo odhaleno, že optimální denní dávka je 10 až 20 miligramů této látky. Myslete však na to, že doplňky stravy nemusí obsahovat čistý synefrin a tak je třeba dávkování upravit podle pokynů výrobce.  Vhodné je rozdělit denní dávku do dvou menších. První užívat před snídaní a druhou odpoledne před jídlem nebo tréninkem. Rozhodně se nedoporučuje jeho užívání před spaním, jelikož stimulační efekt trvá až šest hodin. 

S čím ho můžeme kombinovat

Ideální je kombinace s kofeinem. Poměr mezi synefrinem a kofeinem by měl být asi 1:10. Denní dávka by tedy neměla překročit 200 miligramů kofeinu. Pokud chcete efekt těchto stimulantů ještě více zlepšit, je vhodné přidat kyselinu salicylovou z vrbové kůry. 

Pro koho je vhodný

Synefrin  je vhodný pro sportovce a také pro osoby, které chtějí zhubnout. Účinky této látky na hubnutí jsou pozitivní. Nejde však o žádnou zázračnou tabletu, po které půjdou kila sama dolů. Jde o klasický doplněk stravy, který hubnutí jen podporuje. Pro ztrátu hmotnosti je třeba také správná životospráva a dostatek pohybu.

Související pojmy:

Affiliate program