Vitamín B3 neboli Niacin

Co je to niacin

Kyselina nikotinová, vitamín B3, vitamín PP. To jsou názvy, které se zažily pro niacin. Je to vitamín rozpustný ve vodě, tudíž si ho tělo neukládá. Tuto důležitou živinu potřebuje každá část lidského těla ke svému správnému fungování. Je jedním z osmi vitamínů B a existují dvě hlavní chemické formy. Jednou z nich je kyselina nikotinová a druhá nikotinamid, kterému se také říká niacinamid. 

K čemu je dobrý vitamín B3

Jako doplněk stravy může niacin pomoci zvýšit funkci mozku, snížit hladinu cholesterolu a zmírnit artritidu. Niacin také zlepšuje hladinu krevního tuku a může snížit krevní tlak. Vitamín B3 tak může hrát roli v prevenci nebo dokonce léčbě vysokého krevního tlaku. Dobrým pomocníkem může být také lidem, kteří bojují s diabetem. Dále niacin chrání pokožku před poškozením slunečním zářením. Nezáleží přitom, zda tento vitamín používáte jako pleťovou vodu nebo ho užíváte orálně. 

Jak tělo získává niacin

Stejně jako jiné vitamíny ho lidské tělo přijímá z potravy. Navíc si však malé množství vytváří samo ze zdrojů bílkovin. Niacin je zejména v mase, drůbeži, játrech a rybách. Obsahují ho také ořechy a luštěniny. Vitamín B3 najdete také v pivovarských kvasnicích, slunečnici, mléku nebo pšeničných klíčcích. Obohacené o něj jsou například i snídaňové cereálie a některé energetické nápoje. 

Doporučená denní dávka je odlišná pro muže, ženy a děti. Dospělý muž potřebuje asi 16 miligramů a žena o 2 miligramy méně. Těhotné ženy by však měly do těla dostat 17 miligramů niacinu denně a při kojení dokonce 20 miligramů. Doporučená denní dávka vitamínu B3 pro děti je pochopitelně závislá na věku. Příjem by se však měl pohybovat od 5 do 13 miligramů za den. 

Jak se projeví nedostatek

Nedostatek niacinu v lidském těle se projeví ztrátou chuti k jídlu nebo ztrátou paměti. Dojít může k bolestem hlavy, únavě, zácpě nebo naopak průjmu. Zaznamenáno bylo také zvracení, jasně červený jazyk nebo vyrážka na pokožce. Mezi projevy se dále objevuje nespavost, migrény a depresivní stavy. Absence vitamínu B3 je však v západním světě vzácná. 

Kdo je ohrožený nedostatkem

Nejvíce jsou ohroženi podvyživení lidé. Absenci niacinu tak mohou pocítit lidé s mentální anorexií, AIDS, alkoholici nebo ti, kterým selhávají játra. Vyšší potřebu tohoto vitamínu mají také kuřáci a lidé s onemocněním ledvin. Těžký nedostatek tohoto vitamínu se objevuje v rozvojových zemích. Je to proto, že tam lidé nemají dostatečně pestrou stravu nebo trpí hlady. 

Zvýšená potřeba vitamínu B3 se projeví také v těhotenství nebo při kojení. Dále při zvýšené námaze, a to jak psychické, tak fyzické. Větší potřebu mají také lidé s infekcemi nebo horečkami. Niacin ve větších dávkách si organismus žádá také po konzumaci velkého množství sladkostí a ve stáří. 

Jaké jsou vedlejší účinky

Pokud budete niacin přijímat jen z potravy, neexistuje žádné nebezpečí. Jinak je to pochopitelně v případě doplňků stravy. Ty mohou mít vedlejší účinky jaké je nevolnost, zvracení nebo jaterní toxicita. Dojít může také ke svědění a pálení kůže, která zarudne. Velmi vysoké dávky užívané dlouhodobě mohou poškodit játra nebo způsobit další závažné nežádoucí účinky. Stejně jako u jiných doplňků stravy je vhodné se poradit s lékařem před jejich užíváním. Zejména pokud máte nějaké zdravotní potíže.

Související pojmy:

Affiliate program