Vitamín D3, D2 a D

Co je vitamín D3, D2 a D

Je to skupina sekosteroidů. Jde o vitamín rozpustný v tucích. Nejdůležitější sloučeninou ve skupině vitamínů D je vitamín D3. Setkat se však můžete také s vitamínem D2. Tento vitamín si lidské tělo dokáže vytvořit samo například pobytem na slunci. Bohužel vlivem životního stylu a také stravovacím návykům ho má většina populace nedostatek a musí užívat doplňky stravy. 

Proč je vitamín D důležitý

Tento vitamín má vliv na látkovou výměnu vápníku. To znamená, že je podstatný pro zdravé kosti, ale také svaly. Vliv má také na zdraví zubů. Navíc ovlivňuje i další části lidského těla jako mozek, srdce či imunitní systém. Je velmi důležitý pro normální růst a také vývoj kostí u dětí. Souvisí také se stabilitou těla a tím snižuje riziko pádu. Celkově ovlivňuje více než dvě stovky nejrůznějších funkcí v lidském těle. 

Jaké jsou zdroje vitamínu D

Vitamín D se objevuje jen v několika málo potravinách, alespoň tedy ve vysokých dávkách. Skvělým zdrojem jsou mořské ryby jako je losos, makrela nebo tuňák. Tento vitamín však obsahuje i pstruh nebo tresčí játra. Najdete ho také v mléku, mléčných výrobcích, hovězích játrech nebo v houbách. Obsahují ho také vaječné žloutky. Vitamín D můžeme do těla dostat také sluněním. Není proto neobvyklé, že nedostatek tohoto vitamínu mají lidé v zimních měsících.  Ve většině případů je pak nutné tento vitamín doplňovat do těla také pomocí doplňků stravy

Potraviny obohacené vitamínem D:

  • jogurty
  • džusy
  • cereálie

Jak se projeví nedostatek

Nedostatek vitamínu D je naprosto běžný ve všech zemích světa. Jde o velký problém ve všech věkových skupinách. Vitamín D je důležitý už od narození. Jeho nedostatek u malých dětí může vést ke křivici. Tedy nemoci, při které měknou kosti. Nedostatek vitamínu D se může projevit také špatnou imunitou či zhoršeným duševním zdravím. Ani v dospělosti není radno jeho příjem podceňovat. Dospělým jedincům může absence tohoto vitamínu způsobit měknutí kostí, ale také větší kazivost zubů. Projevuje se také nadměrnou únavou. 

Pokud je nedostatek dlouhodobý, může vést k závažnějším zdravotním komplikacím. Absence tohoto vitamínu je spojovaná s roztroušenou sklerózou, neplodností, srdečními chorobami, obezitou, cukrovkou nebo sníženou obranyschopností organismu. 

Jak se projeví přebytek

Předávkování vitamínem D je možné jen při nadměrném a dlouhodobém používání doplňků stravy, které mají vysoký obsah tohoto vitamínu. Ze stravy nebo slunečního záření se prakticky nelze tímto vitamínem předávkovat. Nejde o příliš častý stav. Přesto je dobré vědět, jak se projevuje. Velké dávky doplňků stravy mohou způsobit průjem nebo naopak zácpu. Objevit se mohou bolesti hlavy, nevolnosti a zvracení. Akutní otrava se projeví po 6 hodinách po požití vysoké dávky.

Související pojmy:

Affiliate program