Vitamín B15

Co je to vitamín B15

Vitamín B15 je známý také jako kyselina pangamová. Patří do skupiny vitamínů B, přitom však kyselina pangamová nemá charakter vitamínu. Jde o vitamín rozpustný ve vodě a je termolabilní. 

Jaké jsou účinky B15

O vitaminu B15 se hovoří jako o antistresovém vitamínu, který zvyšuje odolnost organismu a má adaptogenní účinky ve stresových situacích.  Má také detoxikační vlastnosti. Navíc vitamín B15 snižuje hladinu cholesterolu v krvi a brání usazování tuků v játrech. Dokáže také zmírnit příznaky astmatu, potlačuje touhu po alkoholu, zmírňuje opilecký stav, podporuje vylučování škodlivých látek z těla a prodlužuje životnost buněk. Kyselina pangamová také posiluje imunitní systém, má antioxidační účinky, je prevencí proti rakovině, působí proti autismu. Jeho účinnost narůstá, pokud ho budete užívat společně s vitamíny A a E. Pomáhá také při akné a jiných potížích s pletí. Vhodný je také pro zdravé nehty a vlasy. Je také známé, že lehce zvyšuje chuť k jídlu.

Jak se projevuje nedostatek vitamínu B15

Při nedostatku vitamínu B15 můžete pozorovat slabost a únavu. Přijít mohou také bolesti hlavy, neurologické potíže a problémy se srdcem. Pravděpodobně vám také začnou předčasně stárnout buňky a může dojít k poruchám vyměšovacích žláz s vnitřní sekrecí.

Jak se projevuje nadbytek vitamínu B15

Předávkování je nepravděpodobné, protože jde o vitamín, který je rozpustný ve vodě a tak ho tělo odvádí společně s močí pryč z těla. Tím pádem se vitamín v těle nehromadí. Žádné závažné komplikace s nadbytkem tohoto vitamínu prozatím nejsou známy. Toxická dávka vitamínu nebyla určená. Pokud však požijete větší množství tohoto vitamínu, můžete mít pocit na zvracení, případně se u citlivých jedinců objeví vyrážka. 

Jaké je doporučené dávkování

Doporučená denní dávka se pohybuje mezi 50 a 150 miligramy za den.

Kde najdeme vitamín B15

Kyselinu pangamovou najdete v pivovarských kvasnicích, také v hnědé rýži, semínkách (dýňová, chia, sezamová, slunečnicová), otrubách nebo v cizrně. Vitamín B15 je také v madnlích a vlašských ořechách. Dále ho najdete v melounu, meruňkových jádrech a dokonce v hovězí krvi. 

Pro koho je vhodný vitamín B15

Kyselina pangamová je vhodná hlavně pro osoby, kterým hrozí vznik aterosklerózy. V důsledku onemocnění může dojít k mozkové mrtvici, infarktu myokardu nebo k poškození končetinových tepen. V oblibě mají tento vitamín také sportovci a často ho užívají jako součást potravy. 

Související pojmy:

Affiliate program