Kolostrum

Co je to kolostrum

Setkat se můžete také s označením colostrum nebo mlezivo. Jde o první mateřské mléko, které mláďata zvířat i děti získávají od matky ihned po porodu. V kolostru se nacházejí minerály, aminokyseliny, vitamíny, imunoglobuliny, cytokiny, polypeptidy, enzymy a laktoferin. Colostrum poskytuje živiny a také energii.

Jak kolostrum působí

Kolostrum se vstřebává ve střevech a také právě tam působí nejsilněji. Kolostrum má přímé účinky proti bakteriím, virům a plísním. Navíc podporuje regeneraci buněk.

Jaké má kolostrum účinky

Colostrum má vliv zejména na imunitní systém. Zvyšuje odolnost organismu proti nemocem. Skvělý je také při léčbě virů, bakterií nebo plísní nejasného původu. Dokáže pomoci také při chřipce, nachlazení nebo angíně. Kromě toho může být velkým pomocníkem také při léčbě borelií a salmonely. Mlezivo je ideálním řešením také při alergii, bronchitidě, astmatu nebo Crohnově nemoci. Používat ho lze také po závažných nemocech a při regeneraci po chemoterapii. Dobré je vědět, že kolostrum také napomáhá regeneraci a růstu svalů, je tedy vhodné pro sportovce. Stejně tak pomáhá redukovat váhu. Jeho růstové faktory totiž podporují spalování tuků.

Proč se používá bovinní kolostrum

U lidského a kravského kolostra jsou téměř identické imunoglobiny i další faktory. Jejich množství je však 20krát vyšší právě u kravského mléka. Kromě kravského kolostra se používá také kozí kolostrum. Kolostrum má nesrovnatelně větší hodnotu než jiné farmaceutické přípravky na posílení imunity.

Pro koho je colostrum vhodné

Kolostrum mohou užívat děti již od narození. Jeho doplňování je vhodné zejména pro děti na umělé výživě. A vhodné je také pro dospělé. Působí v lymfatické tkáni ve střevě a je vhodný zejména pro ty, kteří mají v této oblasti potíže. Užívat ho mohou také těhotné ženy a kojící matky. Colostrum totiž brání onemocnění v těhotenství a také pomáhá nastartovat kojení.

Je užívání kolostra bezpečné

Vzhledem k tomu, že jde o přírodní stravu, je bezpečné nejen pro člověka, ale také pro zvířata. Důležité je samozřejmě užívat opravdu přírodní kolostrum bez pesticidů, hormonů a antibiotik. Předávkování kolostrem není možné, jde o přírodní produkt bez chemických látek. Kravské kolostrum se však nedoporučuje pro osoby s intolerancí laktózy. Takoví lidé však mohou užívat kozí kolostrum, protože obsahuje menší množství kaseinu. Problém by neměl být ani užívání kolostra s léky. Je však možné, že některé léky budou snižovat jeho účiny a tak je vhodné jej užívat odděleně.

V jaké formě je kolostrum dostupné

Prodává se kolostrum v tekuté formě. To obecně funguje mnohem rychleji. Je to z toho důvodu, že se vstřebává již v ústech. Na trhu jsou k dostání také tobolky, ty je vhodné používat jako prevenci.

Kdy kolostrum ideálně užívat

Ideální je kapsle kolostra užívat na lačný žaludek minimálně půl hodiny před jídlem. Před spolknutím je dobré povalovat chvíli kapsle v ústech a poté zapít vlažnou vodou. Pokud budete kolostrum užívat dlouhodobě, je vhodné ho konzumovat tři měsíce a pak si dát měsíc pauzu. Není problém přitom kombinovat mlezivo tekuté a kapsle.

Affiliate program