Minerály

Co to jsou minerály

Minerály jsou anorganické esenciální látky, bez kterých by lidské tělo nefungovalo tak, jak má. Nedostatek minerálů by se v poměrně krátké době podepsal na imunitním systému, funkci metabolických pochodů a stavbě tkání. V lidském těle je obsaženo asi 25 minerálů. Minerály můžeme rozdělit na dvě skupiny a to podle množství, které tělo potřebuje.

Jak dělíme minerály

Minerály dělíme na makroprvky, kterým se také říká obecně minerály a mikroprvky, které jsou známé také jako stopové prvky. Mezi makroprvky patří sodík, vápník, draslík, hořčík, chlor, síra a fosfor. Za stopové prvky je považované železo, zinek, jód, měď, fluor, selen, mangan a chrom. Je patrné, že makroprvků potřebuje lidský organismus více, zatímco stopových prvků méně.

Jaké minerály jsou pro tělo nejdůležitější

Důležité jsou pochopitelně kompletně všechny minerály, problém v těle může nastat při nedostatku jakéhokoliv z nich. Nejdůležitější ze všech je však zinek a hořčík. Zinek je sice stopový prvek, ale jeho vyvážená hladina je opravdu důležitá. Je totiž důležitý pro růst, imunitu, hojení ran a paměť. Hořčík je nezbytný pro funkci svalů a nervové vzruchy.

K čemu jsou minerály dobré v těle

Minerály jsou obecně velmi důležité pro přenos kyslíku, tvorbu kostí a také zubů. Spolupracují také s vitamíny.

Jak se projeví nedostatek minerálů

Nedostatek každého minerálu má pochopitelně trochu odlišné příznaky. Obecně však lze říci, že pokud přijímáme nedostatek některého z minerálů, můžeme onemocnět. Nedostatek se projeví na oslabení imunitního systému, oslabením kostí a pocitem celkové slabosti. Dlouhodobý nedostatek některého z nich by mohl případně skončit i smrtí.

Co způsobuje nedostatek minerálů v těle

Nedostatek minerálů v těle může být zapříčiněný nedostatečným příjmem minerálů, ale také slabým vstřebáváním. Deficit minerálů se objevuje u osob, které jedí zpracovaná jídla nebo při nízkém příjmu ovoce a zeleniny. Může k němu také dojít špatně nastavenou dietou. Nedostatečné množství minerálů je obvyklý také u osob s onemocněním jater, střev, žlučníku, ledvin nebo slinivky. Málo minerálů mohou mít také osoby, které užívají diuretika, antibiotika nebo laxativa. Ohroženou skupinou osob jsou pak alkoholici.

Jak se projeví nadbytek minerálů

Nadměrné množství minerálů také pro tělo není vhodný, zvlášť pokud se jedná o zmíněné stopové prvky. Jejich nadměrné užívání může vést k opravdu závažným zdravotním potížím. Některé minerální látky jsou ve velkém množství toxické. Je však třeba říci, že předávkování minerály není příliš časté. Obecně k němu dochází v případě, že jsou nadužívané doplňky stravy.

Jak dostat minerály do těla

Základem je samozřejmě pestrá strava bohatá na ovoce a zeleninu. Chybět však nesmí ani další složky. Právě díky špatnému stravování trpí lidé nedostatkem minerálů a stopových prvků. Někdy však ani ta nejpestřejší strava nemusí být dostatečná. Více minerálů a stopových prvků potřebují například těhotné ženy, děti a senioři. Ohroženou skupinou jsou také kuřáci. V takovém případě je vhodné přijímat kromě běžné stravy ještě potravinové doplňky, které tělu dodávají potřebné minerály. V takovém případě je samozřejmě velmi důležité dbát na dávkování. Zvolit lze doplňky, které obsahují jen jeden minerál nebo takové, které jich obsahují více. Zejména v těhotenství je vhodné váš výběr konzultovat s lékařem, případně si nechat doporučit vhodný doplněk stravy pro těhotné.

Jaké jsou doporučené dávky minerálů

Vzhledem k tomu, že existuje opravdu velké množství minerálů, nelze obecně určit doporučenou denní dávku. Je totiž u každého minerálu a stopového prvku zcela odlišná. Při konzumaci kteréhokoliv z nich se však nezapomeňte o doporučené dávce informovat.

Affiliate program