Nootropikum

Co je to nootropikum

Nootropika označujeme také jako chytré drogy. Jde o drogy, léčiva nebo potravinové doplňky, které zlepšují schopnost lidského myšlení a zvyšují kapacitu mozku. Populární jsou tyto látky nejen mezi sportovci, ale také podnikateli v psychickém zápřahu. Mnohdy nootropika sportovci používají místo předtréninkových nakopávačů.

Jaké mají nootropika složení

Existuje samozřejmě celá řada chytrých drog a jejich efekty i složení mohou být různé. Některé ovlivňují koncentraci a myšlení, jiní motivaci nebo bdělost organismu. Mezi nootropika se řadí například cholin nebo kofein. Patří sem však také resveratrol nebo omega 3 mastné kyseliny. Dále jde o komplexní směsi, ve kterých je hned několik účinných látek.

Od kdy se používají nootropika

Přírodní nootropika lidé konzumují od nepaměti. Pod tímto označením se však používají od roku 1964, kdy toto označení poprvé použil rumunský chemik a psycholog Cornelius Giurgea. Původně nootropika měla sloužit k léčbě deprese nebo neurodegenerativních onemocnění. V současné době se však pojmem nootropika označují všechny látky, které napomáhají zlepšit mozkovou činnost.

Co by měla nootropika splňovat

Nootropika by měla zlepšovat paměť a také schopnost učení. Dále by tyto látky měly chránit mozek před zraněním, a to fyzického i chemického charakteru. Nootropika by dále měla zvýšit odolnost paměti a účinnost tonických kortikálních mechanismů. Nootropika by měla vykazovat jen opravdu malé množství vedlejších účinků a extrémně nízkou toxicitu. Neměly by obsahovat účinky psychotropních léčiv.

K čemu slouží nootropika

Díky nootropikum si člověk více pamatuje a snadněji se učí. Rozdíl mezi běžnými drogami a nootropiky je ten, že u drog je účinek okamžitý a intenzivní. Nootropika naopak působí až po delší době. Pro výraznější účinky je tedy nutné je používat dlouhodobě. Hlavní výhody jejich užívání jsou zlepšení krátkodobé i dlouhodobé paměti. Lepší schopnost učit se novým věcem. Nootropika také posilují spolupráci mozkových hemisfér, dodávají odolnost vůči stresu, chrání mozek před poškozením, zlepšují náladu, posilují kreativitu. Dále tyto látky zvýší efektivitu práce a zlepší organizační schopnosti. S jejich užíváním dojde k vnitřnímu zklidnění a zvýšené psychické odolnosti.

Jaké jsou druhy nootropik

Existují dvě hlavní skupiny. První kategorie jsou syntetická nootropika. K nim můžeme zařadit piracetam, methylfenidát, modafinil nebo různé druhy amfetaminů. Jde o látky, které příznivě ovlivňují mentální procesy a mají silnější účinky než přírodní varianta. Zároveň je však jejich užívání spojené s rizikem nežádoucích účinků. Druhou skupinou jsou pak přírodní nootropika. K těm řadíme například kofein, L-theanin (v zeleném čaji), ginko bilobu nebo ženšen. Patří sem také kreatin, cholin, guarana, kurkumin, maca, ashwagandha nebo rozchodnice růžová. Je možné, že některé z přírodních stimulantů jsou součástí vašeho jídelníčku, aniž byste tušili, že jde právě o nootropika. Nevědomky tak podporujete své kognitivní schopnosti.

Jak dávkovat nootropika

Existují různé formy nootropik. Prodávají se ve formě prášku tobolek i extraktů. Objevit se mohou také oleje, sirupy nebo čaje. V případě, že budete chtít jakýkoliv produkt vyzkoušet, je důležité vybírat z osvědčených a důvěryhodných značek. Myslete také na to, že syntetická nootropika mají silnější účinek než přírodní. Obecně tedy nelze říci, jak dávkovat nootropika. Vždy je tak důležité věnovat se pokynům na obalu nebo v příbalovém letáku. Některá nootropika se konzumují na lačno, jiná společně s jídlem. Nezapomeňte si tedy vždy přečíst, jak konkrétní látku správně konzumovat. V případě potřeby se poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Vhodné je však v každém případě takzvané cyklování. Tedy konzumovat nootropika třeba týden a potom na chvíli vysadit. Jde o to, že cyklování snižuje riziko tolerance a brání snižování účinnosti.

Mohou nootropika konzumovat děti

V případě, že máte doma dítě se syndromem ADHD, tedy poruchou pozornosti s hyperaktivitou, pak je možné, že vám lékař užívání nootropik pro dítě doporučí. Většinou jsou doporučené přírodní látky, které prokrvují mozek, podporují lepší spánek a také zlepšují kognitivní funkce dítěte.

Affiliate program