Leptinová rezistence

Co je to leptinová rezistence

Leptinová rezistence je nízká citlivost mozku vůči působení leptinu. Často jde o problém, který mají lidé s nadváhou. V takovém případě mozek informace o velkém množství leptinu ignoruje a člověk má pak neustálý pocit hladu. Proto se začne přejídat a tloustne. JInými slovy rezistence na leptin je selhání odpovědi mozku na leptin. V důsledku máte větší chuť k jídlu a nejste schopni zvýšit energetický výdej. 

Leptinová rezistence je receptorové onemocnění, které může postihnout jakýkoliv fyziologický systém fungující přes receptory. Dlouhodobým matením signální dráhy, tedy drážděním receptorů leptinem dojde k znecitlivění. Později se dokonce zanoří do nitra buněčné membrány a počet aktivní receptorů se sníží. Proto pak není tělo schopné správně reagovat na leptin. 

Na molekulární úrovni dochází k tomu, že receptory nejsou na leptin citlivé. Po jeho vazbě se nedokáže spustit série dějů a tělo nedostane informaci, že by mělo přestat jíst. Příjem stravy se pak stává nekontrolovatelným. Příjem pak převažuje nad výdejem a energetická rovnováha je narušená. 

Jak řešit leptinovou rezistenci

Ideální je řešit ji zdravou stravou, spánkem a pohybem. 

Spánek - Ve spánku hladina leptinu přirozené stoupá a v případě přerušení spánku hladina opět klesne. Spánek pod šest hodin zvyšuje chuť k jídlu a touhu po jednoduchých cukrech. Dbejte tedy na to, abyste spali alespoň sedm až osm hodin. Spánek by měl být klidný a nepřerušovaný. Před spaním se proto vyvarujte koukání na televizi nebo do mobilního zařízení. To může váš spánek narušovat. Vhodné je před spaním trávit čas v potemnělé místnosti s knihou v ruce. Ideální je uvařit si bylinkový čaj. 

Strava - Důležité je také jídlo. Nepomohou vám však drastické diety. Těmi maximálně docílíte známého jo-jo efektu. Vhodné je omezit čas, kdy jíte. Dělejte si delší pauzy mezi jídly a hlavně omezte jednoduché sacharidy ve stravě. To znamená, že byste měli jíst co nejméně zpracovaných potravin. Myslete na to, že je důležité přijímat velké množství bílkovin, vlákniny a také tuky. Strava by měla být vyvážená. Nebojte se konzumovat maso, ořechy, semínka a také samozřejmě zeleninu.


Pohyb - Bez pohybu a budování svalové hmoty nezmůžete nic. Pokud jste dosud nic nedělali, začněte pozvolna pravidelnou svižnou chůzí. Pak můžete postupně přidávat i další sporty nebo cvičení.

Affiliate program