Tribulus

Co je to tribulus

Kotvičník zemní jinak nazývaný Tribulus Terrestris je bylina. Kotvičník zemní je malá listnatá rostlina, která je známá také jako kozí hlava, caltrop punkční réva nebo Gokshura. Díky svým účinkům patří mezi nejoblíbenější bylinky na světě. Roste na mnoha místech, Například v Evropě, Asii, Africe a na Středním východě. Kořen i plody této rostliny se používají v tradiční čínské medicíně a také v indické ajurvédské medicíně. V dnešní době je tato bylina také používaná jako zdravotní doplněk a hovoří se o něm právě jako o tribulusu.

Jak kotvičník působí v těle

Tato bylina obsahuje chemickou sloučeninu protodioscin. Ten patří do skupiny saponinů. U mužů tato chemická sloučenina podporuje navyšování mužských pohlavních hormonů a u žen zase těch ženských. 

Jaké jsou účinky tribulusu

  • pomáhá při potížích s prostatou
  • podporuje růst svalů a navíc je regeneruje
  • zvyšuje výdrž
  • má pozitivní vliv na imunitu
  • zvyšuje libido a podporuje potenci
  • udržuje zdraví močových cest
  • bojuje proti otokům

Předběžné důkazy z výzkumů také ukázaly, že kotvičník může zlepšit kontrolu krevního cukru a cholesterolu u lidí trpících cukrovkou. V současné době jsou však v tomto směru výzkumy na lidech velmi omezené. Gokshura má také antioxidační vlastnosti a pomáhá snížit příznaky menopauzy. Podle některých výzkumů může také poskytnout úlevu od bolesti a také pomáhá léčit ledvinové kameny. 

Jaký má vliv na sportovní výkon

Tribulus se konzumuje také pro zlepšení výkonu při cvičení a regeneraci svalové hmoty. Doplněk stravy snižuje poškození svalů a podporuje výkon anaerobního cvičení v průběhu velmi intenzivního tréninku. 

 

Často se diskutuje o tom, zda je tribulus steroid. Ačkoliv obsahuje steroidní sloučeniny, neovlivňuje hladinu v krvi natolik, aby byl prokazatelný v testech na zvyšování výkonu. 

Jaké jsou vedlejší účinky

Tribulus je bezpečný doplněk stravy, který má jen minimum vedlejších účinků. Ve vzácných případech může gokshura způsobit bolesti žaludku, křeče v břiše nebo zvracení. Někteří lidé se po užívání mohou cítit slabí nebo nejistí. Objevit se mohou také potíže se spánkem.

Jak dávkovat tribulus

Nejideálnější je ho konzumovat mezi jídly na lačno. V případě, že ho chcete konzumovat před spotrovním tréninkem je vhodné to udělat buď před svačinou nebo opravdu těsně před sportovním výkonem. Užívat ho lze až dvakrát denně. Trvá asi hodinu než začne pracovat. Výsledek se ukáží při pravidelném užívání mezi jídly. 

Jaké je doporučené dávkování

Tribulus se prodává ve formě kapslí, tablet nebo prášku. Neexistuje žádné doporučené dávkování pro tuto bylinu. Vhodné je však vždy dodržovat instrukce, které jsou na příbalovém letáku. Než začnete užívat doplněk stravy, je ideální si o tom pohovořit se svým lékařem. Zejména pak v případě, že máte nějaké zdravotní potíže nebo užíváte nějaké léky. 

Jaká část kotvičníku se používá k výrobě tribulusu

Tribulus se obvykle vyrábí z květů a plodů kotvičníku. Některé doplňky stravy však obsahují také části kořene. Samotnou rostlinu není vhodné konzumovat, jelikož obsahuje trny.

Související pojmy:

Affiliate program