Zelený ječmen

Co je to zelený ječmen?

Je to takzvaná zelená potravina, která se podílí na povzbuzení organismu. Obsahuje přírodní vitamíny a také minerály. Zelený ječmen můžete znát také pod názvem mladý zelený ječmen nebo green barley. Je to ječmen, který roste, klíčí a tvoří malé zelené lístečky, které mají spoustu benefitů pro náš organismus. Zelený ječmen řadíme mezi superpotraviny.

Jak získává zelený ječmen živiny?

Živiny a také energii získává mladý zelený ječmen ze země, ale také vody, slunce a vzduchu. Díky tomu obsahuje nejen vitamíny a minerály, ale také aminokyseliny, antioxidanty, enzymy, stopové prvky nebo chlorofyl.

Jaké jsou účinky mladého ječmene?

Zelený ječmen je zásadotvorný. Dokáže tedy upravit pH vnitřního prostředí lidského těla. Používá se k povzbuzení organismu a dokáže také eliminovat tělesné pachy. Je vhodný k detoxikaci organismu a proto se využívá při hubnutí nebo dietách.

V jaké formě se užívá zelený ječmen?

Obvykle je ve formě prášku, který lze zakoupit. Největšími pěstiteli jsou USA, Austrálie nebo Nový Zéland.

Jak užívat zelený ječmen?

Způsobů, jak užívat zelený ječmen, je několik. Důležité je užívat ho nalačno. Tehdy se z něj vstřebá maximální množství vitamínů, minerálů, enzymů a antioxidantů. Pokud jej smícháte s jinými potravinami, pak sice tělo dokáže celý pokrm strávit rychleji, ale z mladého ječmene se do těla vstřebá méně prospěšných látek. Mladý ječmen je tedy vhodné konzuovat asi půl hodiny před dalším jídlem a také nějakou dobu po strávení předchozího jídla. V případě lehkého pokrmu stačí po hodině, pokud jste měli těžší pokrm, pak počkejte asi tři hodiny. Nápoj ze zeleného ječmene bychom měli konzumovat čistý. Není vhodné ho s ničím kombinovat. Jestliže ho přeci jen potřebujete s něčím smíchat, pak je vhodné zvolit ledový mátový čaj nebo například ovocný džus. Není vhodné zelený ječmen míchat do smoothie. Zásadní je pít nápoj vždy čerstvě namíchaný. V případě, že si ho připravíte dopředu, ztratí svou konzistenci a také chuť. Vhodné je tedy zeleným ječmenem odstartovat den.

Jaké jsou účinky zeleného ječmene?

Chlorofyl v zeleném ječmenu vylepšuje krevní obraz a také urychluje hojení ran nebo popálenin. Dále zelený ječmen brání infekcím a zánětům. Přispívá také k nasycení organismu a navíc pomáhá s regenerací. Lze ho užívat také jako prevenci před nejrůznějšími nemocemi. Mladý ječmen je prospěšný také v případě kožních onemocnění, dokáže řešit anémii a užívají ho také lidé s cukrovkou. Zelený ječmen totiž upravuje hladinu cukru v krvi. Pomáhá bojovat také s nadváhou a vhodný je při potížích s vyprazdňováním. Po zeleném ječmenu lze sáhnout také v případě depresivní nálady, kterou zvládne zmírnit. Stejně tak může pomoci při potížích se spánkem. Pomoci může také s poškozením šlach, kloubů nebo svalů. Mladý ječmen příznivě pomáhá při alergiích, revmatickém onemocnění, vyčerpání, únavě nebo zánětech močových cest.

Jak dlouho užívat zelený ječmen?

Nápoj se obvykle užívá dvakrát nebo třikrát během dne. Užívat ho lze celoživotně již od tří let věku. U dětí se však doporučuje konzumace jen jednou denně. Od dvanácti let pak lze užívat dávku vhodnou pro dospělé. Ideální je pravidelně pít ječmen alespoň po dobu půl roku, vydržet můžete klidně celý rok. Potom je vhodné asi na tři měsíce nasadit očistnou kůru. Není však problém užívat zelený ječmen i celé roky.

Nežádoucí účinky zeleného ječmene

Na počátku užívání se mohou potíže zhoršit, protože se organismus začíná čistit. Výjimečně se mohou na počátku objevit bolesti hlavy nebo zažívací potíže. Důležité je při užívání zeleného ječmene dostatečně pít. Předávkování u zeleného ječmene nehrozí. Dlouhodobě ani negativně neovlivňuje organismus.

Jaké jsou kontraindikace zeleného ječmene?

Pokud máte nějaký vážný zdravotní problém, je vhodné se o užívání zeleného ječmene poradit s lékařem. Obecně se zelený ječmen nedoporučuje lidem po transplantaci orgánů, po operacích trávicího traktu, u těžkých průjmových onemocnění, při akutním zánětu hlubokých žil, při plicní embolii nebo u pacientů, kteří podstupují ozařování kvůli rakovině.

S čím lze mladý ječmen kombinovat?

Zelený ječmen lze kombinovat s další zelenou potravinou - chlorellou. Chlorella pyrenoidosa je sladkovodní zelená řasa plná chlorofylu, bílkovin, vitamínů a aminokyselin. Chlorella a zelený ječmen se doplňují. Chlorella má zejména očistnou funkci, kterou posílí zelený ječmen tím, že dodá organismu aminokyseliny. Zatímco chlorella pomůže organismus očistit od látek, které nemají v těle co dělat, ječmen organismus nasytí a přinese do těla látky, které mu chybí. Obě zelené potraviny tedy spolupracují. Pokud je budete konzumovat dohromady, zvýšíte jejich účinek.

Affiliate program