Maca

Co je maca

Maca je rostlina. Například v Peru ji lidé využívají po tisíce let jako potravinu a lék. V posledních letech se však maca stala populární po celém světě jakožto přírodní lék. Rostlina je známá jako Lepidium myyeneii. Setkat se můžete také s označením peruánský ženšen. Jde o brukovitou zeleninu, která je příbuzná květáků, zelí, kapustě nebo brokolici. Pochází z vysokých náhorních plošin And. Nejčastěji používaná část rostliny je maca kořen. Ten obsahuje vitamíny, minerály, aminokyseliny a vlákninu. Dále také madaridiny, makamidy, glukosinoláty a alkaloidy. Maca se užívá ve formě kapslí nebo prášku. 

Jaké jsou přínosy pro zdraví

Existuje mnoho potenciálních benefitů, často se o rostlině hovoří jako o pomocníkovi při stresových situacích. Vzhledem k tomu, že obsahuje antioxidanty, je maca spojovaná se zlepšením nálady. Údajně také zlepšuje krevní tlak. Jedním z prvních důvodů používaná však byla podpora reprodukce. Ačkoliv v současné době probíhá ještě několik výzkumů, lidé se shodují na tom, že maca pomáhá balancovat hormony. Dalším benefitem je, že maca kořen pomáhá zvýšit odhodlání v průběhu cvičení a zvyšuje energii. Vitamíny obsažené v rostlině podporují imunitu a snižují únavu. 

  • zvyšuje sexuální touhu
  • zmírňuje příznaky menopauzy
  • zlepšuje duševní zdraví
  • zvyšuje produkci spermatu

Kdy macu používat

Denní doba, kdy budete užívat doplňky stravy z této rostliny není důležitá. Co je však velmi důležité, je pravidelnost. Je tedy vhodné si určit jeden čas, kdy budete tento doplněk užívat a ten dodržovat. Ideální dávka je 5 gramů denně. 

Jak macu používat

Jestliže ji užíváte ve formě prášku, je vhodné ho smíchat s vodou, džusem nebo třeba shakem před tréninkem. Přidat ji však můžete takřka do jakéhokoliv nealkoholického studeného nápoje. Macu je možné uchovávat doma dlouho, vydrží až sedm let a stále bude stejně funkční a udrží v sobě veškeré živiny

Maca se neužívá jen s nápoji. Někteří konzumenti ji používají také při přípravě pudinků nebo džemů. Často se používá také při přípravě kaší. Listy macy jsou pak podobné jako řeřicha a využívají se při přípravě salátů. 

Jak chutná maca

Maca má velmi výraznou chuť a může se stát, že vám nebude chutnat. Jde o ořechovou až zemitou chuť. Jestliže vám opravdu nechutná, je ideální ji smíchat s něčím ochuceným, nikoliv s vodou. Její chuť budete lépe snášet ve smoothie nebo v jogurtu. 

Jaké jsou nežádoucí účinky

Tato zázračná rostlina má nízkou toxicitu a většina osob ji snáší dobře. Žádné nežádoucí účinky nejsou známé. U nemocných mužů však může maca zvyšovat diastolický tlak a jaterní enzym. Podle některých odborníků by se mace měli vyhnout lidé, kteří se léči se štítnou žlázou. Rizikoví mohou být také lidé s hormonálními poruchami. V případě těchto potíží je tedy vždy ideální se před užíváním poradit s lékařem. 

Riziko vedlejších účinků je spojováno s doplňky stravy, do kterých je přidávána. Obecně by však měli užívání macy konzultovat s lékařem všichni lidé, kteří trpí závažnými chorobami a ti, kteří dlouhodobě užívají nějaké léky. Macu není vhodné užívat dohromady s aspirinem, ibuprofenem nebo lékům na ředění krve. Navíc může maca narušit účinky antikoncepce.

Při nadměrném užívání může dojít k zažívacím potížím, poruchám spánku nebo potížím s koncentrací. Objevit se může také alergie na macu. Ta se projevuje svěděním, vyrážkou nebo kopřivkou. Při závažnějších problémech je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Související pojmy:

Affiliate program